Yapay Zeka Neler Yapar? - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yapay Zeka Neler Yapar?


Sosyal medyada teknoloji ve girişimcilik dünyasının takipçisi olduğu Mike Quindazzi, “Yapay Zeka Ne Yapabilir?” sorusunun sorulduğu araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırmadaki veriler Yapay Zeka’nın hayatlarımıza nasıl girdiğini ve aramızda konuşulup, üzerine fikirler yürütüldüğünü gösteriyor. İşte bu araştırmanın sonuçları:

“Yapay Zeka’nın ne olduğunu anlıyor musun?”sorusuna verilen yanıtlar beklenenin de üzerinde diyebiliriz. Kitlenin %72’si bu kavrama hakimken; %17’si bundan habersiz. %11’i ise emin değil. Bu veri bu kavramın hayatlarımıza ne kadar yerleştiğinin bir göstergesi olabilir.

Yapay zekanın yeteneklerinin bugün neler yapabildiği sorusuna; yarısından fazlası %51’i mantıksal olarak düşünebildiği yanıtını vermiş; yine yarısından fazlası yani %57’si öğrenme yeteneğinin olduğunu belirtmiş; %50’si problemleri çözdüğünü; %37’si konuşmaları yorumladığını; %35’i insan etkileşimini çoğaltma becerisine sahip olduğunu belirtmiş.

Yapay zekanın yeteneklerinin giderek artacağını düşünenlerden %19’i oyun oynayabileceklerini; %18’i insanlar üzerinde gözetim yapabileceklerini; %31’i insan işini değiştirebileceğini düşünüyor.

Yapay zekâ yeteneklerinin uzak gelecekte de yapacağı şeyler olduğunu da belirtiyorlar. %10’u dünyayı ele geçireceğini düşünürken; %8’i zihinlerimizi kontrol edeceğini belirtiyor. %14’ü ise yapay zekanın duyguları olmaya başlayacağını ve duygu hissedeceğini söylüyor.

Şu aralar pek çok filmde gördüğümüz uzak gelecek tahminleri olacak mı bilinmez ama yakın geleceğe yönelik yapılan tanımların bu kavrama yönelik hakimiyetin ve hayatımıza girmiş olduğunun bir göstergesi diyebiliriz…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı