Yapay Zeka ne durumda ?

Yapay zeka ve analitik konusunda en büyüklerden SAS’ın 100 Avrupalı şirketle yaptığı anket yapay zekaya bakış anlamında bilgiler veriyor.

Yapay zekaya ilgi her geçen gün artıyor. Yapay zeka dünyada henüz emekleme aşamasında.

Anketten çıkan ilk sonuç ise şirketlerin yapay zekayı gündemlerine almaları ve birçoğunun da bununla ilgili projeleri şirketleri içerisinde kullanmaya başlamaları.  Yapay zekanın sınırlarının ne olduğu hakkında oldukça iyimser bekleyiş hakim.

Yapy zekanın yavaş büyümesinde ana sorunlar veri bilimi konusundaki yetersiz eğitim, toplumsal ve organizasyonel engeller.

SAS şirketince Avrupa genelinde büyük 100 işletmenin yöneticileriyle yapılan telefon araştırması, Ağustos ayında yayınlandı.

Toplumsal engeller

Anket cevaplayıcılardan %55’i yapay zekanın  iş süreçlerini değiştireceğinden endişeli.

Etik sorunlar, bir diğer şüphe duyulan başlık. Cevaplayanların yüzde 41’i, robotların veya yapay zekânın şirketler yerine, insanlığın faydasına hizmet etmesi gerektiğini düşünürken; çok sayıda kişinin işsiz kalacağı da belirtiliyor.

Veri bilimi ekibi ve organizasyonel hazırlık

Şirketlerin veri bilimcileri, yapay zekaya hazır mı ?

%20 lik kısım evet buna hazır bir ekibimiz var derken %19 ise buna hazır değiliz diyor.

Ankete göre katılımcıların yüzde 28’i şirketlerine veri bilimciler ekleyerek, şirketlerinin organizasyonel yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyorlar. Yüzde 32’lik bölüm  ise konferans, eğitim vb. etkinliklerle çalışanlarının yapay zeka becerilerini arttırıyorlar.

Güven konusu ise birçok şirket için en önemli sorunlardan biri olarak öne çıkıyor. Ankete katılanların %49’u yapay zekâ ve “Black-Box” çözümlerinin getirdiği sonuçlara duyulan güvensizliğe bağlı kültürel bariyerlerin olduğunu belirtiyorlar.

Yapay zeka için doğru altyapıya sahip olduklarını düşünen anket katılımcılarının oranı  %24 iken,  daha iyi olması gerektiğini düşünenler %24 ve hiçbir altyapıya sahip olmadıklarını belirtenler ise %29 seviyesinde.

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı