Yapay Zeka İş Hayatınında Kuralları Yeniden Yazıyor!

Yapay zeka iş yapış şekillerini hem bildiğimiz iş tanımlarını hem iş sürelerini hem de organizasyon yapılarını değiştiriyor. Kısacası iş dünyasının tüm kurallarını yeniden yazıyor. İş dünyası da elbette bu değişime ayak uydurmak zorunda. Özellikle de iş dünyasındaki üst düzey yöneticilere bugünün dünyasında çok önemli görevler düşüyor. Karar alma süreci, veri analizi gibi pozisyonlarda çalışan bireyler, bu yeni yapay zeka araçlarından ve yeteneklerinden çokça faydalanıyorlar.

Forbes dergisinın raporuna göre, halihazırda firmaların yüzde 44’ü tekrar eden basit işlerini yapan zekaya bırakıyorlar ve bilgi işçilerini güçlendirecek yeni çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Yöneticilerin yüzde 79’u ise iş akışlarının da yapay zekalı dönüştürücü bir takım ilerlemelere ulaştığını dile getiriyorlar. Çokta uzak olmayan bir gelecekte insanlar artık daha değerli işlerle uğraşacaklar. Teknik konularda vasıflı olanlar yapay zeka sistemleri geliştirecek ve yapay zekanın yapamadığı diğer işlere ise insanlar odaklanıyor olacak.

Türkiye yapay zeka inisiyatifi TRAI bin kurucusu Halil Aksu yapay zeka konusunda birtakım görüşlerini paylaştı , işte bunlardan bazıları…

Tekrar eden basit temel işler ise yapay zekalar tarafından gerçekleşiyor olacak. Yani yapay zeka bir çok rutin, angarya diye tabir ettiğimiz, mükerrer, bürokratik ve idari işleri üzerimizden olacak.

Çok yakında şirketlerde toplantıları organize eden, izinleri yöneten, seyahatleri ayarlayan taksiye Çağıran ve bu gibi basit organizasyon işleri yerine getiren akıllı sesli asistanlardan daha sık karşılaşacağız. Bu sesli asistanların görevlerini sürdürebilmeleri için farklı yönlerini hızla geliştiriyor olmaları gerekecek. Çünkü bunun aksi bir durumda görevlerini sürdürmeleri mümkün olmayacak.

Yapay zekanın iş yerlerinin organizasyonel yapılarına da etkilerinin olacağından bahsetmiştik. İş akışlarının optimize edilmesi, bilgi işçilerinin güçlenmesi gibi etkenler organizasyon yapısında da temelden bir değişiklik ihtiyacını doğuruyor. Organizasyon yapıları daha da işlevler arası bir hale gelmeye başlıyor. Bunun dışında iş akışları da mekandan bağımsız bir hale geliyor. Çalışanlar ileri düzeyde gelişen iletişim araçları ve veri depolama çözümleri sayesinde artık verileri istedikleri yerlerde birbirleriyle paylaşabilir hale geldiler.

Yapay zeka hangi ara kademe yöneticileri ortadan kaldırıyor olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı