Yapay Zeka İçeren Sesli Asistanlar ile Alışveriş Dönemi!

Geçtiğimiz günlerde Mobile Marketing, yapay zeka içeren evlerimizdeki akıllı hoparlörler, akıllı asistanlar ile yaptığımız sesli alışverişin rakamlarını ve ileriye dönük beklentileri yayınladı. Buna göre 2017 yılında evlerdeki Amazon Echo, Google Home, Microsoft Cortana gibi evlerdeki akıllı hoparlörün, akıllı asistanların sayısı 4 kat arttı. Sesli alışverişle ise, toplamda 2 milyar dolarlık harcama yapıldı ve bunun 2022 yılında 40 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Yönetim danışmanlığı firması OC & C Strategy Consultants‘a göre akıllı konuşmacıları kullanan ev sayısının bugün yüzde 13’ten yüzde 20’ye yükselmiş ve bu oran yakın zamanda kadar yüzde 55’e yükselecek.

Tüm bu olumlu tablolara rağmen , tüketicilerin yalnızca yüzde 39’unun, akıllı hoparlörlerin “kişiselleştirilmiş” ürün seçimine güvenmesi ise dikkat çekici…

Sesli asistanlar yardımıyla yapılan bu alışverişlerde en çok satılan üç kategori ise sırasıyla yüzde 20 ile bakkaliye, yüzde 19 ile eğlence ve yüzde 17 ile elektronik kategorileri. Bunu yüzde 8’le giyim kategorisi izliyor.

Akıllı hoparlörlerin, sesli asistanların yardımıyla yapılan ticaret, e-ticaret ve mobil ticaret perakende pazarını aslında bir nevi değiştiriyor ve perakendecilerin dikkatini bu yöne de çekiyor. Ancak elbetteki öncelikte tüketicilerin bu teknolojiyi benimsemesi önemli. Çünkü halen, Amazon‘un Echo‘su ABD evlerinde yüzde 10’luk bir penetrasyona; Google Home yüzde 4’e ve Microsoft‘un Cortana‘sı yüzde 2’sine nüfuz ediyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı