Yapay Zeka Hayatımızı Olumlu Yönde Nasıl Etkileyecek?

Yapay zeka günümüzün en önemli teknoloji olaylarından biri ve elbette ki gündemden düşmüyor. Kimi zaman hayatımızda yaratacağı değişimi endişe ile karşılıyoruz kimi zaman da yapay zeka teknolojisi kullanılan pek çok buluş sayesinde hayatımızı kolaylaştırıyoruz.

Bu konu hakkında pek çok tanım yapılıyor, ancak henüz yapay zeka ile ilgili ortak bir ifadeye ulaşılmış değil. Genel olarak ise, insandan bağımsız hareket edebilen makineler, bilgisayar sistemleri ve robotların bazı yazılımlar aracılığı ile insanı taklit edebilmeleri olarak tanımlanıyor.

Teknolojik gelişmeler hızlandıkça, yapay zekanın türevleri olan makine öğrenimi, otonom sistemler ve nöral öğrenme sistemleri de gelişiyor. Tüm bu gelişmeler ilerleyen dönemde çok daha ilginç sonuçları doğuracak teknolojilerin de ilk adımları olarak görülüyor. Ancak şu da bir gerçek ki biz insanlar yapay zeka teknolojisi ile hızla sanallaşıyoruz ve kendimize ilerde başa çıkamayacağımız bir rakip de üretmiş oluyoruz.

Blockchain Teknolojileri Uzmanı ve Intexcoin CEO’su Erdoğan Köse, yapay zekanın insan hayatına büyük avantajlar ve kolaylıklar getireceğıni paylaşıyor. İşte yapay zekanın hayatımızda yaratacağı olumlu etkiler…

Yapay zeka işlerimizde bize kolaylıklar sağlıyor. İnsan kaynağı da dahil olmak üzere tüm kaynakların çok daha optimim kullanılmasını sağlıyor. Bu daha da etkili oluyor olacak. İnsan kaynaklı olan tüm hatalar ve aksaklıkların önüne geçilebilecek.

Yapay zekanın elbette ki insanı ilgilendiren pek çok alanda çok önemli çözümleri olacak. Örneğin evrenin ve dünyamızın daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve bu konuda çözemediğimiz problemlerin çözümüne hızla ulaşmamızı sağlayacak.

Yeni teknolojik keşiflere bağlı yeni ürünler de hayatımıza girecek. Örneğin; sağlık sektöründe hastalıkların teşihisi ve takibi kolaylaşacak, çözümleri konusundaki hata payları en aza indirilecek. Kişiye özel analizler sayesinde kişiye özel tedaviler ve ilaçlar mümkün olabilecek. Hatta ileride hastalanma ihitmaliniz analiz edilecek ve böyleve önceden tedbir almanız da sağlanabilecek. Tedavilerde ve teşhislerde gözle görülmeyecek kadar küçük robotlardan yararlanacağız. Bu küçük robotları yutarak, içimizdeki sorunlu yerlere ulaşmalarını ve bizi tedavi etmelerini sağlayacağız.

Yapay zeka otonom sistemlerde ve fabrikalarda da kullanılıyor, önemli ölçüde de verimlilik artışı sağlıyor. Ayrıca yapay zeka yavaş yavaş hayatımıza girmekte olan sürücüsüz araçlar konusunda önemli bir paya sahip.

Peki yapay zeka eğitim alanında neler yapacak, sanal asistanlar nerelerde karşımıza çıkacak, yapay zeka uzayda ve dünyada ne işler başaracak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı