Yapay Zeka, Gözümüzden Karakter Tahmini Yapacak!

Bu haber karşımdaki insanın gözlerine bakar bakmaz kişiliğini tanırım diyenlerin ilgisini çekecek. Yapay zeka teknolojilerinin geldiği noktada artık gözünüzden yola çıkarak nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu kolayca anlamak mümkün oluyor.

Peki gözler gerçekten ruhun aynası mıdır? Bizler için öyle peki ama bilim dünyası? Bilim dünyası içinde bu kural değişmiyor. İnsanlar henüz bu tür kişilik analizlerini yapamıyorlar. Fakat yapay zeka teknolojisini kullanarak artık bu analiz yapılabiliyor.

Yapay zeka bazen biraz korkutucu olsa da hayatımızdaki pek çok şeyi çözmüş hatta bazı noktada bizim yapamadığımız pek çok şeyi yapabilmiş durumda. Gözlerinizden yola çıkarak verdikleri bilgiler ise akıllara durgunluk veriyor. Uzmanlar, insanların dünyayı görsel olarak algılamalarında kişiliklerinin etkili olduğunu savunuyorlar.

Örneğin meraklı kişiliğe sahip kişiler sürekli olarak çevreye ve etraflarına bakınırken, daha açık görüşe sahip insanlar soyut imgelerle ilgilenirler. Yapılan bir araştırmada bir deney de yapılmış. Bu deneyde 42 öğrenciye göz aygıtları yerleştirilmiş ve onları alışveriş yaptıkları sırada izlemişler. Ardından öğrencilerin, 5 temel kişilik özelliği başlığı altında değerlendirildiği bir soru çizelgesini yanıtlamaları istenmiş. Çalışma boyunca kullanılan yapay zeka, göz hareketlerini takip ederek her kişi için doğru kişilik özelliği tahmini gerçekleştirmiş.

Araştırmada elde edilen bulgular ise gözümüzden nasıl karakterimizin çözüleceğinin ipuçlarını vermiş. Peki araştırmada hangi ilginç sonuçlar tespit edilmiş?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı