Yapay Zeka Gebe Anneleri Koruyacak

Gebelik süreci her anne adayının bir hayli korunaklı olması gereken bir dönemdir. Özellikle bebeklerini korumak anneler için önemli bir kavramdır. Yine de bu korumayı sağlamak her zaman maliyet ve çeşitli koşullar açısından tam sağlanamıyor. Yazımızda; yapay zeka gebe anneleri nasıl koruyacak sorusuna değineceğiz.

Özellikle ilk hamilelikten sonra ikinci bir gebelik süreci anne için bir önceki kadar risksiz ya da riskli geçmeyebilir. Bunun için yapılacak araştırmalarda zaman ve maliyet açısından bir hayli zordur. Bu süreçte plasentalar incelenmelidir. Coğrafi konumlardan kaynaklanan bilinçsiz doğum süreçleri de riskli hamilelik süreçlerine yol açmakta.

Carnegie Mellon Üniversitesi (CMU) ve Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’nden (UPMC) bir araştırmacı ekibi, plasenta slaytlarını incelemek için bir makine öğrenimi yaklaşımı geliştirdi. Bu araştırma sayesinde bir çok anne adayı çeşitli bilgilendirmeler sayesinde gebelik süreçlerini daha sağlıklı yaşayabilir.

Plasentaların incelenmesindeki asıl sebep, desidual vaskülopati (DV) adı verilen bir tür kan damarı lezyonu aramaktır. Bu annenin olası bir gebelik durumunda kendisi ve bebeği için ölümcül olabilecek bir işlem olan “preeklampsi” riski altında olduğunu gösterir. Preeklampsi tanısı konulduğunda yani teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür. Dolayısı ile erken teşhis bu durumda son derece önemli ve hayat kurtarıcıdır. Ayrıca riski belirtmek için yalnızca bir hastalıklı damara ihtiyaç yeterli.

Bu teknoloji sayesinde sağlık hizmeti maliyetleri de inecektir. Ayrıca anneler ve bebeklerin çoğunun mikroskobik bir plasenta muayenesine erişmesine olanak tanır. Bu araç sayesinde gebelik araştırmalarının da ilerletilebilmesi imkanı doğacaktır. Hastalara ve pratisyenlere klinik olarak birçok bilgi aktarımı yapılarak gelecek için pek çok yarar sağlayacaktır.

Sağlık hizmetleri ve yapay zeka entegre çalıştığı taktirde birçok hayat erken teşhisle ve daha risksiz bir biçimde kurtarma şansı doğacak. Mühendislik ve tıbbın bütünleşmesi ile harikalar yaratılabilir. Özellikle kadınlar için bir hayli önem arz eden hamilelik dönemleri, bu tür teknolojiler sayesinde daha kolay bir gebelik süreci geçirmelerine olanak sağlar. Bu sayede daha çok hayat kurtarılmış olacak ve anne adaylarının kafasındaki soru işaretleri eskiye nazaran daha aza indirgenebilecek.

Peki, sizler gebelik sürecinde yapay zeka ile annenin korunması hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce yapay zeka, sağlık sektörü için gerçekten önemli bir adım mı?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Sağlıkları Robotlara ve Yapay Zekaya Emanet!” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Prostat Kanseri Tahmini Yapabiliyor” okumak için buraya tıklayın
“Felçli Bireylerin İletişim Kurmalarını Sağlayan Yapay Zeka!” okumak için buraya tıklayın.

“Yapay Zeka Gebe Anneleri Koruyacak” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı