Yapay Zeka Eğitimler Sonucunda Karar Vermeyi Öğreniyor!

Yapay zeka teknolojisi, birçok alanda hayatımıza dokunup insanlığa yardım etmekte. Bazen evlerde basit bir komutla ışıkları yakarken bazı teknolojiler yapay zeka eğitimler sonucunda çok daha önemli işler başarabiliyor.

Dünyanın en önemli üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, yeni çalışmaları sayesinde yapay zeka teknolojisi yeni özellikler kazandı. Peki, bu yapay zeka algoritmalarına dayanan yeni özellik neler?

Yapay Zeka Eğitimler Önemli Sonuçlar Veriyor!

Yıllarca yapay zeka ve insanlığın birbiri ile yarıştığı düşünüldü. Aslında en durdurulamaz olanın, ikisinin beraber çalıştığı hibrit sistem olduğu anlaşıldı.

Örneğin; içerikleri denetleyen sistemler ya da hastalara teşhis koyan sistemler, önce doktorlar ya da editörler tarafından kontrol edilir. Yapay zekanın hata yapma payı göz önünde bulundurulur. Bu işlemler sırasında yapay zeka ve insan zekası işi farklı zamanlarda ayrı ayrı yapar. MIT’nin yeni çalışması bu iki olayı birleştirmeyi hedefleyen bir algoritma üretmek oldu. Peki, bu mekanizma nasıl çalışmakta?

Yapay Zekayı İnsan Zekasına Entegre Eden Çalışma

Bilgisayar bilimi ve yapay zeka laboratuvarının yaptığı çalışmalar, yapay zekanın bir insanın kararlarını analiz ederek ilerideki kararlarını belirleyebilmesini amaçlıyor. Yapay zeka insanların hangi durumları reddettiğini, onayladığını ya da ertelediğini inceliyor. Buna göre kişinin bir bilişsel haritasını çıkarıyor.

Örneğin; herhangi biri belirli bir rahatsızlığı için doktora başvuruyor. Doktor hastaya uygun ilacı yazarken, yapay zeka algoritması hem doktorun vereceği kararları, hem de hastaya verilebilecek en uygun ilacı filtreleyip doğru olanı seçiyor. Yapay zeka algoritmaları, bu seçimi yaparken birçok farklı durumu göz önünde bulundurmakta.

Sonuç olarak sayısız farklı durumda teste sokulan yapay zeka, insanların davranışlarına uyum sağlamayı başardı. Onlar adına neredeyse tamamen doğru kararı verebildi. Ertelemesi gereken durumları erteleyip doğru yerlerde ret ya da kabul kararlarını sergiledi. Yapay zeka ve insan zekası olmak üzere iki farklı karar mekanizması birleştirildi ve çok daha doğru sonuçlar elde edildi.

Bilim adamları bu sistemin çok karışık kararların alınması gereken mesleklerde kullanabileceğini belirtmekte. İleride teknik direktörler ve doktorlar gibi birçok kritik karar veren meslek gruplarının bu teknolojiye ihtiyaç duyacağı öngörülüyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Robotlar ve Etik Hakkında Merak Edilen 8 Soru” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Nedir? 10 Soruda Yapay Zeka!” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Geleceği Hakkında Öngörüler” okumak için buraya tıklayın.
“Her Şeyi Bilen Kişisel Yapay Zeka” okumak için buraya tıklayın.

“Yapay Zeka Eğitimler Sonucunda Karar Vermeyi Öğreniyor!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı