Yapay Zeka Diğer Dünyaları Tanımaya Başladı!

Geçtiğimiz günlerde Forbes’un haberine göre, potansiyel yaşamın olasılığı olabilecek gezegenlerin belirlenmesine yönelik yapılan araştırmalar kapsamında; yapay zeka (AI), diğer dünyalardaki yaşamı destekleyen koşulların kalıplarını tanımayı öğreniyor. Plymouth Üniversitesi‘ndeki Robotik ve Nöral Sistemler Merkezi‘nde bir ekip, bu yöntemle elde edilecek verilerle, bu gezegenlerde yaşamın olasılığı hakkında tahminlerde bulunabiliyor olacak.

Araştırmacılar 4 Nisan 2018’de Liverpool’daki Avrupa Astronomi ve Uzay Bilimleri Haftası‘nda çalışmalarını sundular. Araştırmamın ana noktası, yıldızlararası bir aracın potansiyel yaşam sunan gezegenleri nasıl tanımlayacağına ve bunları nasıl sınıflandıracağına odaklanıyor.

Bunu yapmak için de, kullanacakları teknolojinin, yapay bir sinir ağı kullanarak onları tanımak için “eğitimli” olması gerektiği fikrinden hareketle; araştırmada kullanılacak olan yapay zekanın diğer dünyalardaki yaşamı destekleyen koşulların kalıplarını tanıması sağlanıyor.

Yapay sinir ağı, düğüm adı verilen yapay nöronlardan oluşan birbirine bağlı bir bilgisayar sistemi ve sistem, biyolojik sinir ağlarını gevşek bir şekilde taklit etmek için tasarlanmış. Bu bilgisayar sistemleri, karmaşık kalıpları tanımlamak için örüntü tanıma yoluyla öğrenebilirler.

Ekip, yapay sinir ağlarını, beş gezegen türünü yaşam destekleyici özellikleri açısından sınıflandırmak için eğitmiş. Bu gezegenler: Dünya, Early Earth Dönemi, Mars, Venüs ve Satürn’ün uydusu olan Titan. NASA‘nın Planetary Spectrum Generator‘ı Goddard Uzay Uçuş Merkezinde beş gezegenin yüzlerce yüksek çözünürlüklü spektral profilini oluşturdu. Her profilde, yaşanabilirlikle ilişkili yüzlerce parametre yer aldı. Şu anda sadece yeryüzündeki yaşam örneklerine sahip olduğumuzdan, Early Earth döneminin atmosferi ve yörüngesi gibi faktörlere dayanarak bir yaşam olasılığı ölçüsü geliştirildi. Daha önce görmediği yeni bir spektral profille sunulduğunda, yapay sinir ağları iyi sonuç verdi.

Proje ile ilgili yapılan açıklamalarda sonuçların şimdiye kadar umut verici göründüğü; bu yöntemin, yer tabanlı ve yakın yerdeki gözlem evlerinden elde edilen sonuçları kullanarak farklı türdeki dış verilerin sınıflandırılması için son derece yararlı olduğunu kanıtlayabilir nitelikte olduğu belirtildi. Tekniğin, NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu veya ESA’nın Ariel Space Mission ile birlikte; yaşama potansiyeli olan gezegenleri hedeflemek için kullanılabileceği söyleniyor.

Diğer gezegenlerdeki yaşamı tanımlamaktan söz ederken; yapay zekanın burada anahtar rol oynayacağı birçok bilim adamının ortak görüşünü oluşturuyor. Çünkü böyle bir araştırmanın sağlıklı sonuçlar verebilmesi için kendi başına karar verebilen bir yapıdan çıkması oldukça önem taşıyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı