Yapay Zeka Çok Güçlü Bir Aşı Geliştirdi!

Yapay zeka ile ilk kez bir grip aşısı üretildi. Bu aşının öncekilerden çok daha güçlü olduğu belirtiliyor. Haberimizde...

Geçmişten günümüze yaşanan teknolojik gelişmeler kimilerince takdir edilesi boyuttayken kimilerine göre korkunç bazı senaryolar içeriyor. Ama kabul etmemiz gereken bir yanı var ki hayatımızı kolaylaştıran ve hatta sağlığımızı koruyan önemli gelişmeler de yaşanıyor. Tıpkı Avustralyalı bilim insanlarının 20 yıldır üzerinde çalıştığı yapay zeka ile güçlü bir aşı tekniğinin geliştirilmesi gibi. Yapay zeka tarafından geliştirilen grip aşısı tıp dünyasında çok ses getirecek. Haberimizde…

İnsan tarafından geliştirilmeyen ilk aşı!

Avustralyalı bilim insanları bir ilke imza attı ve yapay zeka kullanarak bir aşı geliştirmeyi başardı. Bu araştırma ve geliştirme çalışması yaklaşık olarak 20 yıldır sürüyor. Hatta proje 15 yıl öncesinden ABD tarafından fonlanmış. Bilim insanları yaşanan bu gelişmenin tıp dünyası adına çok önemli olduğunu dile getiriyor.

Flinders Üniversitesi‘nde bilim insanları yapay zeka kullanarak, tıpta önemli gelişmelere yol açacak bir başarı yakaladı. Yapay zeka ile ilk kez bir grip aşısı üretildi. Bu aşının öncekilerden çok daha güçlü olduğu özellikle vurgulanıyor.

Grip aşısını geliştiren bilim insanları bu aşıyı bir aracın motoruna eklenen turbo şarj cihazına benzetiyorlar. Çünkü aşının en önemli özelliği, bağışıklı sistemini grip ile mücadele ederken güçlendirmesi… Yapay zeka tarafından geliştirilen bu aşının en önemli özelliği ise; bir insan tarafından geliştirilmeyen ilk aşı olması. Hatta bu defa denek olan insanlar olacak. Çünkü aşı, insanlar üzerinde denenecek. Sözkonusu aşının öncelikle Amerika’da 12 ay sürecek klinik testleri yapılması planlanıyor.

Aşıyı geliştiren bu yapay zeka yazılımına Sam ismi verilmiş. Sam’in bazı ilginç yetenekleri de bulunuyor. Bilgi edinebiliyor ve hatta yeni fikirler üretebiliyor. Elbette ki bunun için sözkonusu yapay zeka öncelikle eğitiliyor. Aşı geliştirilirken de Sam’e işe yaradığı bilinen bazı ilaçlar örnek olarak tanıtılmış. Ardından yapay zeka Sam kendi önerisini geliştirerek paylaşmış. Bilim insanları tarafından test edilen bu önerinin işe yaradığı gözlemlenmiş.

Bilim camiasına büyük faydası dokunacak olan bu buluşun ne zaman hayatımıza gireceği henüz bilinmiyor. Testleri süren çalışmanın daha da geliştirmiş halini tıp dünyasında yakında görebilmek mümkün olabilir.

Peki siz yapay zekanın geliştirdiği bu aşıyı olur muydunuz? Tıp dünyasında yapay zeka teknolojisi kullanılan yapılan çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotlar İnsanların Ölüm Kararını Verebilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı