Yapay Zeka Beynin İçine Sızdı!

Google ana şirketi Alphabet tarafından satın alınan DeepMind‘deki araştırmacılar, beynimizin yapay zeka kullanarak düşünce sistemini taklit etmeyi başardılar. Bu durum beyinleri daha önce yapamayacağımız bir şekilde anlamamıza yardımcı olacak.

Bildiğimiz bir caddede yürürken beyninizde neler oluyor? Örneğin, geçmiş kasislerin üzerinde gezinmek, dükkanları hatırlamak, yolun ne zaman biteceğine karar vermek gibi şaşırtıcı derecede karmaşık şeyler…

Beynimizde yönlendirmeden sorumlu nöron türüne grid hücreleri deniyor. Diğer bazı hücre türleri ise, anılardan sorumlu.

Beyindeki birçok hücre türünden farklı olarak, grid hücreleri mükemmel bir altıgen şeklinde düzenlenmiş. Hücreler arasındaki bağlantıların düzenli şekli,  kafanızın içindeki bir harita gibi birbirine nasıl bağlandığını da gösteriyor. Bunlar sürekli kendisini güncelliyor.

Bu grid hücrelerini, 2005 yılında, May-Britt Moser ve Edvard Moser sıçanlar üzerinde bir araştırma yapıyorlarken  keşfetmişler. Sıçanlar hareket ettikçe beyin sinyallerini kaydetmişler ve şaşırtıcı bir şekilde düzenli bir yolu fark ettikleri zaman, grid hücreleri keşfedilmiş. Bu hücrelerinin keşfi ile beynin bir mekansal alanı kaplayarak bir nevi haritalar oluşturduğunu, nerede olduğumuzu bilmemize yardımcı olacak bir şey yarattığını göstermiş yani bize bir GPS sinyaline benzer bir şey sağladığı anlaşılmış.

Bu durum hayvanlarda bile en kısa rotayı seçmek için iki nokta arasındaki yönü ve mesafeyi hesaplama becerisi olarak kullanılıyor.

Düşünülen, hatırladığımız ve hissettiğimiz her şey beynimizde bir şekilde kodlanır. Araştırmacılar, bunu anlamak için nöron kümelerine bakıp, aktivitelerini ölçüyor ve bunu davranışlarımızla ilişkilendiriyor. Ancak, bunu biyolojik beyinlerde yapmak oldukça zor. Bunun yerine, DeepMind, beynin nasıl çalıştığına dair soruları, nöron ağlarını, nöronların beyinde çalıştığı yoldan esinlenen algoritmaları kullanarak yani yapay zeka yolu ile cevaplamayı umuyor.

Bu araştırmanın sonuçları Nature dergisinde açıklanmış. Ekip, UCL bilim insanlarıyla işbirliği ile, önceki adımdan beslenen ve onu bir sonraki girdi olarak kullanan bir tür sinir ağı geliştirdi. Buna tekrarlayan ağ dediler. Gerçek bir labirent etrafında hareket eden gerçek bir sıçanın hızını, yönünü inceleyerek, hareket ettiklerinde beyninde neler olduğunu simüle ettiler.

Sıçanın bir yeri bulmak için eğitildiği zaman, beyninde oluşturmaya başladığı grid benzeri hücre yapılarını izlediler. Bir nevi sanal dünyada bir test yaptılar.

Ağ oluşturulduktan ve kendi kendine öğrendikten sonra, bir sonraki soru, sinir ağının grid hücrelerinin iki nokta arasında en iyi yolu bulup bulamayacağıydı. Ve bu başarıldı. DeepMind’ın kurucu ortak ve CEO’su, insan beynindeki yeni algoritma türleri için bir ilham kaynağı olarak sinir bilime bakmanın mantıklı olduğunu paylaştı.

Sonuçlar yapay zekanın sadece beynin daha iyi işlemesi için değil, daha iyi anlaşılmasında da kullanılabileceğini göstermekte. Örneğin, bu örnekte, grid tabanlı hücrelerin yön bulmak için kullanılabileceği kanıtlandı. Yani sadece bulunduğumuz yeri hatırlamak için değil iki nokta arasındaki en iyi rotayı hesaplamak için de faydalı.

DeepMind‘deki araştırmacılar, yapay zeka kullanarak beynin diğer bölümlerini incelemek için ilham yaratabileceklerini umuyorlar.

Beynin işlevlerini çözmemiz belki yüzyıllar daha alacak. Ancak sinir bilim ile entegre çalışacak diğer bilim dalları hayatımıza da dokunacak beynin yönlerini keşfedebilecek.  Örneğin yapay zekalı çiplerle hafızamızı arttırabilme ve düşünme hızımızı iyileştirebilmeyi acaba yakın zamanda sağlayabilecek miyiz? Ya da soruyu şöyle soralım biz ölmeden bunu görebilecek miyiz?

Bu konuda neler düşünüyorsunuz, yorum kısmından paylaşın…

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı