Yapay Zekaya Aşık Olur Musunuz ?

Google Mühendislik Bölümü Başkanı Ray Kurzweil 15 yıl içerisinde insanların yapay zekalı bilgisayarlara aşık olabileceğini 2014 yılında açıklamıştı. Hedef 2029’u gösteriyor. Üzerinden 3 yıl geçen açıklamadan sonra biz de Teknolojinin magazini olarak Moblobi.com da bu konuyu masaya yatırmak istedik.

Bilindiği gibi aşk aslında karşı cins için bizim onu nasıl anlamlandırdığımız üzerine kurulu. Yani çok çirkin ya da huyları çok kötü birine de aşık olabiliyoruz. Bu da bize aslında beynimizde aşık olduğumuz kişiyi nasıl anlamlandırdığımızın aşk meselesinde daha önemli olduğunu gösteriyor. Aksi takdirde çirkin olduğu söylenen Şirin’e Ferhat aşık olmazdı.

Bazen karşı cinsin bir konudaki fikri, hayata bakışı, bize kazandırdığı bir bakış açısı bile aşkımızı etkiliyor. Peki bunları yapay zeka da yaparsa ona aşık olabilir miyiz ?

Bu konunun en iyi örneklerinden biri “Aşk” (Her) isimli film. 5 dalda Oscar adayı olan filmde Joaquin Phoenix bilgisyardaki yapay zekaya aşık oluyordu. Yapay zekanın robota bürünmüş haline aşık olan birinin sergilendiği etkileyici bir film olan Ex Machina’da da aynı şeyi gördük.

Google Müdendislik departmanının açıklamasında yazılımların özelikle duygusal zekaya sahip olacağı, espri yeteneği ve seksi özelliklere bile bürünebileceği belirtiliyor.

Günümüz dünyasının tek kişilik bilgisayar başı yaşamlarında avatar vasıtasıyla başka bir oyun dünyasının içinde var olan ve bunu zamanla gerçekmiş gibi algılayan bir nesil hızla geliyor. Olayın etik ya da ahlaki tehlikelerini tartışmaya kalksak sanırım binlerce sayfa sürer. Ancak bizim belirtmek istediğimiz bu tehlikenin var olduğu.

Siz ne dersiniz ? Fikirlerinizi yazının altına yorum yaparak belirtirseniz çok seviniriz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı