Vücut Isısı İle Cihaz Şarj Teknolojisi

Birçok teknolojik ve taşınabilir cihaz, gün geçtikçe bizlere muazzam özellikler sunmakta. Hal böyle olunca da cihazları kullanma sürelerimiz artıyor ve bunun beraberinde de şarj süreleri azalıyor. Doğal olarak bu da ek gereksinimler gerektiriyor. Peki size artık cihazınızı şarj etmek istediğinizde gerekli olan enerji kaynağını kendi vücut ısınız ile üretebilmenin mümkün olacağı söylense ne düşünürdünüz? Vücut ısısı ile cihazları şarj etme teknolojisi hakkında detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Isıyı enerjiye dönüştüren termo hücreler sayesinde vücut ısımızı verimli bir şekilde kullanabiliriz. Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi MISIS’ten bilim adamları vücut yüzeyinde oluşan sıcaklık ile elektrik üretilebilmesine olanak sağlayacaklar.

İnsan vücut ısısı veya çevrelerinden sıcaklık farklılıkları yaratan herhangi bir ısı yayan nesne, kapasitörün şarj edilmesi için kullanılabilir. Bu buluş, sıcaklık değişimleri olarak adlandırılan ve sıcaklık farklılıklarının ürettiği termoelektrik kavramını takip etmektedir. İnsan vücudu da dahil hemen hemen her yerde bulunabilir.

Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi MISIS’ten bilim adamları, metal oksit elektrotlar ile sulu bir elektrolitten oluşan yeni bir termo hücre tasarlayarak bu soruna çözüm buldular. Bu birleşim akımı arttırırken aynı zamanda elementin iç direncini azaltıyor. Su kullanımı ile birlikte de 85°C’ye kadar bir elektrot sıcaklığında 0,2 V’a kadar olan analoglara kıyasla çıkışa 10 ila 20 kat daha fazla güç artışı sağlayacaktır.

Yüksek termoelektrik etki katsayısı sayesinde insan vücudunda üretilen ısı, yeni bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek. Bu yenilik sayesinde oluşabilecek bir diğer avantaj ise üretim maliyetinin düşmesi ile beraber sistem güvenliğinin artmasıdır. Bunun yanı sıra amaçlanan bir diğer konu ise elektrot malzemelerinin birleşiminin optimize edilmesi ve termosel tasarımın geliştirilerek çıkış gücünde bir artış elde edilebilmesidir.

Gün geçtikçe var olan teknolojilerin hız kesmeden ilerlemesi, gelişimi ve her teknoloji ile birlikte hayatımızda yeni bir kolaylık daha oluşmakta. Her bir yeni kolaylığın beraberinde gelen enerji tasarrufu ile de gelecek nesillere daha yaşanabilir bir hayat sağlamayı hedeflemekte.

Peki siz vücut ısınızın enerji üretebileceği gerçeği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu teknoloji bizim ülkemizde de sağlanacak mı?

Birbirinden farklı ve son yeniliklere sahip elektronik ürünleri incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı