Var Olmayan Şeyler Gösteren Halüsinasyon Makinesi!

Beynimizi kandıran, olmayan şeyleri varmış gibi gösteren halüsinasyon makinesi geliştirildi. Peki bu makine beynimizi nasıl kandırıyor? Haberimizde...

Halüsinasyon gerçekte olmayan şeylerin gerçekmiş gibi görülmesine deniyor. Bu hissi yaratarak, bir halüsinasyon içinde var olmanızı sağlayan yeni bir teknoloji geliştirildi. Bilim adamları yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojisini birleştirerek bir halüsinasyon makinesi icat ettiler. Haberimizde…

Halüsinasyon makinesi ile neler yapıldı?

Sussex Üniversitesi araştırmacıları beynin gördüklerini nasıl işlediğini anlayabilmek için bir makine geliştirdiler. Halüsinasyon makinesi adı verilen bu teknolojinin amacı beynin bilinci yerindeyken algılama işlevlerini nasıl gerçekleştirdiğini ve halüsinasyonları nasıl sıraladığını ortaya çıkarmaktı. Aslında geçmişte farklı teknolojiler kullanılarak da halüsinasyonlar oluşturmuştu. Fakat araştırmacılar başarılı olamamışlardı.

Sussex üniversitesi araştırmacıları ise bu makinede Google yapay zeka içeren Deep Dream’in bir versiyonundan faydalandı. Google yapay zekasının sinir ağları kullanıldı. Böylece beynimizi kandırarak, olmayan nesneleri varmış gibi görmemizi sağladı.

Araştırmacılar deney için Deep Dream sürümünü Sussex Üniversitesi’nin kampüsünün videosunu işlemek için kullandılar. 12 gönüllü üzerinde video denendi. Deney ise halüsinasyonların, halüsinojen bir madde olan psilosibinin sebep olduğu halüsinasyonlar ile benzer olduğunu gösterdi.

Kişilerin görmüş olduğu halüsinasyonların zaman algısını ne yönde etkilediğini gözlemlemek için ikinci bir deney daha yapıldı. Katılımcılara zamansal çarpıtma hissedip hissetmedikleri soruldu. Deneye katılan kişiler kontrol videolarına benzer tepkiler ve cevaplar verdiler. Halüsinasyonlar makine ile kopyalanmış olsa da durgunluk hissi kopyalanamadı.

Bu gibi çalışmalar mucitlerin de deney yapma şekillerinin değişmesini sağlıyor. Çok korkunç bir gerçek olsa da yakın gelecekte yapay zeka teknolojisi insan beynini ele geçirebilecek konuma gelebileceği öngörülüyor.

Peki siz halüsinasyon makinesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapay zeka gelecekte dünyayı ele geçirebilir mi? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Katil Robot Savaşı Düşündüğümüzden Yakın Olabilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Stephen Hawking’in İlginç Hayatı ve Kehanetleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • Düşünce Gücü ile Bir Makine Kontrol Edilebilir Mi?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı