Uzay Araçları Hakkında 20 İlginç Gerçek!

İnsanoğlu tarafından uzay her zaman merak konusu oldu. Uzay'daki gizemi çözmeyi sağlayan uzay aracı hakkında 20 ilginç gerçek, haberimizde...

Uzayda yaşam var mı, bu evrende yalnız mıyız, uzaylılar var ise neye benziyorlar… Bu konular insanlar tarafından her zaman merak edilmiştir. Bu nedenle insanlar tarih boyunca Dünya’yı ve uzayı anlamaya ve araştırmaya çalıştı; uzay aracı geliştirip diğer gezegenlere giderek keşif yapmak istedi. Bu keşiflere yardımcı olan uzay araçları ise ayrıca insanların her zaman merakını cezbetti. Uzay araçları hakkında 20 ilginç gerçek, haberimizde…

Uzay aracı hakkındaki ilginç gerçekler:

1- 2005 yılında Japonya’da “Hayabusa” adlı uzay aracı bir asteroidden örnek alıp 2010 yılında dünyaya geri döndü.

2- NASA ve JPL tarafından geliştirilen Mariner 2, farklı bir gezegene yakın geçiş yapan ilk uzay aracı oldu. 1962 fırlatılmıştır ve Venüs gezegeninin özelliklerini keşfetmek üzere yollanmıştır

3- Aralık 1972’den bu yana Dünya’dan kimse Ay’a çıkmadı.

4- 1969’da Apollo 12, 1967’de karaya inen Surveyor 3 uzay aracının yakınına inmişlerdir. İnceleme yapabilmek amacıyla bu aracın kopan kuyruk kısmını almışlar ve dünyaya dönmüşlerdir.

5- Dünyanın ilk yapay uydusu SSCB tarafından 1957 yılında uzaya gönderilen Sputnik 1’dir. Bataryaları tükendiği için  21 gün sinyal gönderebildi ve uzaydan geri geldi.

uzay araci ilginc gercek moblobi

6- Temiz metal yüzeyler uzay boşluğunda kendini kaynaklıyor diğer bir deyişle iki metal birbirine temas edince bağlanıyor ve buna “soğuk kaynak” adı verilir. Uzay aracı tasarımcıları hala buna neyin sebep olduğunu bilmiyorlar.

7- Üç LEGO heykelciği Juno uzay aracına konup Jüpiter’e yollandı. Heykelcikler Roma mitolojisindeki tanrı Jüpiter, eşi Juno ve Galileo Galilei’yi temsil ediyor.

8- Türk bilim insanı 17. Yüzyılda Lagari Hasan Çelebi tarihteki ilk roketle uçuş denemesini yaparak tarihe geçmiştir. Lagari Hasan Çelebi yaklaşık 300 metre havalanmış ve 20 saniye civarında havada kalmıştır.

9- 1971’de Soyuz 11 adlı uzay aracının havasının uzaya boşalması sonucunda mürettebattaki üç uzay insanı hayatını kaybetti ve böylece uzayda ilk ölüm vakası gerçekleşmiş oldu.

10- Amerika’nın Mariner programının ilk uzay aracı olan Mariner 1 Venüs’e gönderilmesi planlanıyordu. Fakat yazılımında eksik olan tek bir kod rakamından dolayı kalkıştan sonra patladı ve görev başarısızlıkla sonuçlandı.

11- 1957 yılında Laika adlı köpek Sputnik 2 uydusunda gönderildi ve ilk uzay yolcusu olan hayvan ve Dünyalı oldu fakat Laika fırlatmadan 7 saat sonra aşırı ısınma ve stresten dolayı öldü.

12- Ay yüzeyine yapılan ilk insanlı uçuş 1969 yılında Apollo 11 ile yapıldı. Yirmi kişi Ay görevine çıkmış ve 21 saat 36 dakika Ay’da kalmışlardır.

13- Valentina Tereşkova 1963’te 400’ü aşkın başvuru ve 5 finalist arasından birinci seçilerek Vostok 6 uzay aracıyla uzaya çıkan ilk kadın olmuştur.

14- 1895 yılında roker biliminin kurucularından kabul edilen Konstantin Tsiolkovsky bir tür uzay taşımacılığı olan ‘uzay asansörü’ fikrini ortaya atan ilk kişidir.

15- CIA, Sovyetler Birliği’nin yolladığı uzay aracını kaçırdı ve onlar fark etmeden her bir parçasını fotoğrafladılar ve inşaa edilirkenki her elementini belgelediler. Daha sonra hiçbir iz bırakmadan uçak aracının parçalarını birleştirdiler.

16- Tarihteki ilk uzay yürüyüşü 1965’te Voskhod 2 adlı uzay aracından çıkarak 12 dakika 5 saniye yürüyen Alexei Leonov olmuştur.

17- SpaceX ilk defa 2010’da uzaya roket fırlatmış ve başarılı olumuştu. Bunun sonucunda uzaya roket gönderebilen ilk özel şirket oldu.

18- Ay’ın arka yüzünün ilk görüntüsü 1959’da Luna 3 uzay aracı tarafından çekildi.

19- İlk insansız Ay yüzeyinde hareket edebilen 2 uzaktan kumandalı uzay aracı Lunokhod 1’dir. 1970’de SSCB’ye bağlı bu robot Ay’a indirilmiştir.

20- Uzay aracı temiz odalarında ​​neredeyse hiç besin maddesi olmadan hayatta kalabilen bir bakteri bulunuyor ve sterilizasyona dayanıklı. Temiz odalar insan kaynaklı kirleticilerin uzay aracına ulaşmasını engellemek ve diğer gezegenlere Dünya’dan herhangi bir bulaş olmasını önlemek için yapıldı.

Peki siz uzay araçları hakkında neler biliyorsunuz? Yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Son Yılların En Önemli 5 Uzay Teknolojisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzay Yolculuğunda Tuvalet Sorunu Nasıl Çözülüyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkındaki 10 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı