Uzaktan Fizyoterapi Sağlayan Akıllı Çorap!

Fizyoterapistlerin özellikle uzaktaki hastaları ile olan iletişimlerini önemli ölçüde etkileyecek akıllı çorap, Melbourne Üniversitesi doktora adayı Deepti Aggarwal tarafından geliştirildi. Akıllı çorabın adı; SoPhy. Bu çoraplar, video konsültasyonları yoluyla hastaları tedavi eden fizyoterapistlere  kilo dağılımı, ayak oryantasyonu ve hareket aralığı hakkında bilgi gönderiyor; özellikle de video üzerinden anlaşılması zor olan alt vücut hareketlerini algılayabilmelerini sağlıyor. Hastaların iyileşmesini değerlendirmek için, ince farkları yakından gözlemleyebiliyorlar.

Akıllı çorap SoPhy’a yerleştirilen üç sensör sayesinde,  hastaya ait veriler gerçek zamanlı olarak  fizyoterapistler için kurulan web arayüzüne aktarılıyor;  fizyoterapistler hastaya ait tüm verileri bu ara yüzden gerçek zamanlı olarak  gözlemleyebiliyor. Hasta, yüz yüze seans ile aynı egzersizleri yerine getirdiği bir video konsültasyonuna giriyor ve çoraplar, bu sırada verileri bu web arayüzüne göndermeye başlıyor. Fizyoterapist ise verileri buradan gözlemleyerek, bazen yüzyüze tedavide bile göremediği ince metrikleri izleyebiliyor.

Çorapların üretim maliyeti 300 dolar olarak belirtiliyor. Ancak kütlesi olarak üretim yapıldığında maliyetlerin düşürülmesi hedefleniyor. SoPhy, şu an satışta değil, hastanelerde deneme aşamasında yer alıyor. Melbourne Kraliyet Çocuk Hastanesi‘nde, üç hasta üzerinde denenmiş ve sonuçları çok beğenilmiş. Hatta çorapları deneyen hastalar çorapları eve götürmek dahi  istemişler.

Şu an satışta olmasa dahi hastalar tarafından oldukça beğenilen ürünün yaratıcıları, ileride çok farklı boyutlarda hizmetler için de  kullanılabilecek potansiyele sahip olduğunu özellikle dile getiriyor. Örneğin, yüz yüze bakım için düzenli olarak seyahat edemeyen hamile kadınlar için veya yaşlılar için bile ayak yaralanmaları için oldukça faydalı olabileceği düşünülüyor.

Akıllı çorap SoPhy‘nin amacı elbette doktor ve hasta yüz yüze görüşmelerinin yerini almak değil; ciddi ağrı ve hareketlilik sorunları gibi kritik durumlarda hastaları desteklemeyi veya düzenli olarak seyahat edemeyen hastalar hatta özellikle de kırsal ve uzak bölgelerde yaşayan hastalar için iyi bir alternatif sunmayı amaçlıyor.

Siz bu akıllı çorap ve bunun gibi sağlık teknolojileri konusunda yapılan girişimler hakkında neler düşünüyorsunuz; kullanmayı düşünür müydünüz görüşlerinizi yorum kısmından paylaşın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı