Ülkemizdeki İlgi Çeken 6 Teknolojik Gelişme!

Son yıllarda Türkiye'de geliştirilen yeni teknolojiler tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz dönemde ülkemizdeki teknolojik gelişmeler, haberimizde...

Son zamanlarda ülkemizde birçok alanda teknolojik gelişmeler yaşanıyor. Robot teknolojisinden savaş sanayisine, otomotiv sektöründen insansız araçlara kadar pek çok alanda temeller atıldı. Geçtiğimiz döneme damga vuran ülkemizdeki teknolojik gelişmeler, haberimizde…

Son Zamanlara Damga Vuran Ülkemizdeki Teknolojik Gelişmeler

1- Yardımcı Robotlar

Gelişen teknoloji ile birlikte insansız sistemlerin kullanımı giderek artıyor. Özellikle savunma sanayisinde önemli bir yer tutan bu araçlar oldukça kullanışlı olabiliyor. Keşif, istihbarat, gözlem, lojistik destek gibi birçok alanda işe yarıyorlar. Savunma Sanayi Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan anlaşmaya göre orta sınıf 2. seviye insansız kara araçları üretilecek. Uzaktan kullanılabilen ve her koşulda görev yapabilen bu araçlar sayesinde belli bölgelerde üstünlüğün sağlanması amaçlanıyor.

2- Yerli ve Milli Elektrikli Tren Üretildi

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli treni üretildi. Saatte 225 km hıza ulaşabilen bu trenin yıl sonunda halkın kullanımına açılacağı söyleniyor. Birçok kontrol ve güvenlik önlemi bulunan hızlı tren beş bölümden oluşuyor ve her bölümde de 324 koltuk bulunuyor.

ulkemizdeki teknolojik gelismeler moblobi

3- İlk Orta Menzilli Yerli Füze Test Edildi

İlk yerli füze (TEI-TJ300) Eskişehir’de test edildi. Gemisavar bir füze olan TEI-TJ300 dar bir çapta yaklaşık 1300 newton itki üretebiliyor. Beş bin fitlik irtifada ses hızının %88’ine varan bir hızla çalışabiliyor. Gemisavar bir füze olarak tasarlansa da hava, deniz ve kara savunma sistemlerinde de kullanılması düşünülüyor.

4- Biyoteknoloji Alanındaki İlk ARGE Fabrikası Açıldı

Ortadoğunun en büyük biyoteknoloji fabrikası açıldı. LIVZYM adındaki bu fabrika ile dışa bağımlı olan enzim ithalatının durdurulması amaçlanıyor.

5- Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi

Türkiye’nin en büyük amfibi hücum gemisi üretildi. TCG Anadolu adındaki bu gemi, savaş uçağı, atak helikopteri, yük nakliye helikopteri, tank gibi otuzdan fazla araç taşıyabilme kapasitesine sahip. Ayrıca İHA’larından kalkışı ve inişi için de kullanılabilecek. Bunun yanında geminin içerisinde ameliyathane, yemekhane, havuz gibi birçok farklı alan bulunuyor. 1200’den fazla kişinin görev alacağı bu çok amaçlı geminin uzunluğu 232 metre, genişliği 32 metre ve yüksekliği 58 metredir.

6- Yerli Telsiz Yurt Dışına İhraç Ediliyor

Kıbrıs Barış Harekatı‘nda yabancı ülkelerin telsizlerini kullanan Türkiye kendine has milli ve yerli telsizi EHKET’i yurt dışına ihraç etmeye başladı. Zor şartlarda dahi haberleşmeyi sağlayan küçük, hafif ve kullanışlı bu telsizler her koşula uyum sağlayacak şekilde geliştirildi.

Peki sizin son döneme damga vurduğunu düşündüğünüz ülkemizdeki teknolojik gelişmeler hangileri? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Son Yılların En Önemli 5 Uzay Teknolojisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Türkiye’nin En Büyük 20 Şirketi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bill Gates’e Göre Hayatımızı İyileştirecek 4 Yeni Teknoloji!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı