Uber 2020’ye Kadar Uçan Otomobil Ağını Test Etmeyi Planlıyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Uber 2020’ye Kadar Uçan Otomobil Ağını Test Etmeyi Planlıyor!


Uber, 2020 yılına kadar uçan araçların ağını geliştirmek ve test etmek için uçak üreticileriyle ortaklık yapma planlarını açıkladı.
Binicilik şirketi ilk denemelerini Birleşik Devletler’inde Dallas ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai’de yapacağını açıkladı.
Uçan elektrikli taksi, Embraer ve Bell Helicopter gibi havacılık şirketleri tarafından geliştirilmişti.
Teknoloji bunu büyük ölçüde kanıtlamamış olsa da, Uber bu hizmetin er ya da geç araba sürmekle aynı maliyete geleceğine inanıyor.
Geçtiğimiz Ekim ayında tanıtım belgesinde yayınlanan fikirleri genişleten şirket, sıfır emisyon ve minimum gürültüyle bir helikopter gibi karaya dikey olarak havalanacağını söyledi.
Uber, açıklamasında hedeflerine şunu da ekledi: “Gelecekte müşterilerin bir düğmeye basması şehirlerin etrafında yüksek hızda uçmayı sağlayacak.”
Sıkışık kent bölgelerinde uçabilmek şehir dışında yaşayan kimselerin yolculuğunu çarpıcı bir şekilde etkileyebilir.

Bu gerçekten gelecek mi?

Şirket gerçeklikten çok bilim kurgu gibi görünse de ilk Uber Elevate Network gösterisini başlatmak için Dubai’deki 2020 Dünya Fuarını hedefliyor.
Ve Uber, uçan taksi hizmetinin müşterileri 2023 gibi kısa bir süre sonra taşımasını umuyor.
Kendi kendine sürülen arabalara zaten çok fazla yatırım yapan Uber, bu teknoloji üzerinde de entelektüel mülkiyet davası ile karşı karşıya.
Kara bazlı sürüş hizmetinden tatmin olmayan şirket, uçan taksi vizyonunun hava taşımacılığını gelecekte yaşamımızın bir parçası yapacağına inanıyor.
Ancak ilk olarak yolcuları ve havacılık resmi mercilerini teknolojinin güvenli olduğuna ikna etmesi gerekecek. Hem tanıtımın hem de teknolojinin test edilmesinin nasıl yapılacağı akıllarda büyük bir soru işareti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı