Termal Kamera Nedir? Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Uzun zamandır hayatımızda olmasına rağmen pandemi ile kullanımı iyice artan termal kameralar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Özellikle gösterdiği renkler ile çeşitli anlamlar ifade eden bu teknolojik buluşun renklerinin ne anlam ifade ettiği bir hayli önem arz etmekte. Peki, termal kamera nedir? Termal kameralarda kullanılan renkler hangi anlamlara geliyor?

Termal Kamera Nedir?

Termal kamera, gözle görülmeyen ışık bölgelerindeki maddelerin etrafa yaydıkları ısı enerjisini elektronik bir ekranda renkler ile ifade eden teknolojik ürünlerdir. İnsan gözü ile görülmeyen en küçük noktaları bile tespit etmektedirler.

İnsan gözünün göremediği en küçük nokta ne gibi bir sorun teşkil edebilir ki diye düşünebilirsiniz. Ne yazık ki birçok sektörde bu küçük noktalar, büyük sorunlara yol açmaktadır. Bunun en basit örneği olarak buz dağının görünen ve görünmeyen kısmını söyleyerek Titanik gemisindeki sonuçları hatırlayabiliriz.

Termal kameralar yalnızca sağlık sektöründe kullanılmamakta. Bunun dışında birçok sektörde de kullanılarak iş yükü kolaylığı sağlamaktadır. Kızıl ötesi kameralar; elektrik, endüstri, tıp, denizcilik ve enerji gibi birçok alanda kullanılmakta.

Yüksek ısıdan kaynaklı oluşacak bir hatanın önüne geçilmesi konusunda bir hayli önem taşıyan termal kameralar, kendi içerisindeki renk skalalarına göre farklı anlamlar taşımaktadır.

Termal Kamera Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Termal kameralar ile önümüze gelen görüntüler termografik resimlerdir. Termografik resimler, termal kamera ile kaydedilen nesnenin kızılötesi görüntüsünü gözler önüne sunmaktadır. En basit tabir ile kullanıcıyı nesnenin ısısının ne anlama geldiğini ve şiddetini belirtir.

Isısı yüksek nesneler, termal kamerada daha parlak görünmektedir. Isısı düşük yani soğuk olan nesnelerde ise bu parlaklık söz konusu değildir.

Aslında tam olarak kızılötesi dalga boyları sizlere kırmızı, turuncu sarı gibi parlaklığa yakın renkler sunduğunda anlamalıyız ki nesne yüksek sıcaklıktadır. Tam tersi daha soğuk tonlu olan mor, lacivert hatta siyah kadar koyu olan renkler ise düşük ısıda yani soğuk anlamını ifade eder.

Termal kameralar, birçok sektörün kurtarıcısı haline gelmiş durumda. Özellikle Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesi ile vücut ısımızın bir hayli önem teşkil etmesi, termal kamera kullanımını arttırmaktadır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Aselsan’ın Sarp Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi!” okumak için buraya tıklayın.
“Aselsan’ın Mini İnsansız Uçan Sistemi: ARI-1T!” okumak için buraya tıklayın
“Türkiye’nin İnsansız Su Üstü Aracı: Levent!” okumak için buraya tıklayın.

“Termal Kamera Nedir? Renkleri Ne Anlama Geliyor?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı