Temizlik Yapan Süpürge Robot!

Günümüzde bilim-kurgu filmlerini aratmayacak derecede robot teknolojileri gelişmeye devam ediyor. Süpürge robot icadı da hayatımızın merkezindeki yerini alıyor. Bulunduğunuz ortamlarda hizmetçilik becerilerini göstererek hayatınızı kolaylaştırmayı hedefleyen bu teknolojik robotları gelin daha yakından inceleyelim.

Temizlik her eve, her ofise kısacası her alanda lazım olan bir ihtiyaç. Irobot firması tarafından geliştirilen bu robotlar da bizlerin hayatını kolaylaştırmayı hedeflemekte.

Süpürge Robotların Marifetleri Neler?

Teknoloji her geçen gün daha da ilerlediği için robot süpürgeler de sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Temizliğe başlamadan önce etrafta bulunan küçük eşyalarınızı robot süpürgenin içerisinde sıkışmaması için toplamanız tavsiye edilir.

– Otomatik sarj etme yeteneğine sahip olan bu robotlar, akıllı robot süpürge istasyonuna uğrayarak kendini şart edebilme yeteneğine sahip.
– Bu robotlar geliştirildikçe aynı doğrultuda şarj istasyonları ad giderek küçülmeye devam etmekte.
– İnsan etkileşimine gerek duymadan kendi kendine süpürme işlemini hızlı bir şekilde hallediyor.
– Haritalama yeteneği ve lazer tarama sistemi sayesinde en zor noktalara ulaşarak görevini başarı ile gerçekleştiriyor.
– Akıllı robot üzerinde bulunan sensörler sayesinde yüzeyde fazla bulunan kir miktarını ayırt edebilme özelliğine sahip. Kir miktarına bağlı olarak daha özenli bir çalışma içerisinde oluyor. Ortamda bulunan kir az ise süpürge robot normal bir şekilde temizlik görevini gerçekleştiriyor.

Dairesel ve oldukça ergonomik bir şekilde olan bu robotların icadı, teknoloji devi iRobot tarafından gerçekleştirildi. ‘‘Roomba’’ isminde vakumlu temizlik yapan ilk ev robotu olma özelliği taşımaktadır.

Akıllı robotlar sadece parkeleri temizlemekle kalmayıp bunun yanı sıra halılarınızın temizliğini de başarılı bir şekilde gerçekleştirmekte. Süpürge robotların merdivenleri temizleme özelliği de bulunuyor. İçerisindeki sensörler sayesinde merdivenlerden düşmeden görevini başarılı bir şekilde yapıyor.

Kenarlarında yer alan yumuşak tampon sayesinde temas ettiği hiçbir cihaza zarar vermiyor ve eşyalarınız çizilmiyor. Robotunuzu istediğiniz gün ve saatlere ayarlayabilir ve temizlik yaptırabilirsiniz. Robot süpürge, içerisinde bulunduğunuz ortamın havasını dahi temizleyebilir. Elektrikli bir süpürgeden böyle bir verim alabilmeniz mümkün değil. Bu robotlar, temizlik işini bitirdikten sonra otomatik olarak kendi toz haznesini temizleme özelliğine de sahip. Kullanıma hazır hale gelmek için şarj etme bataryasına gidiyor.

Bu kadar özellik karşısında size kalan ise sadece tek bir tuşa basarak süpürme komutunu vermeniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Evdeki Robotlar Hakkında 10 İlginç Bilgi” okumak için buraya tıklayın.
“Evinizde Kullanabileceğiniz 8 Yapay Zekalı Aygıt” okumak için buraya tıklayın
“Bu da Oldu: Robotlar Tuvalette!” okumak için buraya tıklayın.
“Sosyal İletişim Robotu Yalnızlar için Çözüm Olacak!” okumak için buraya tıklayın.

“Temizlik Yapan Süpürge Robot!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı