Teknolojiyi Sağlığımız İçin Nasıl Kullanıyoruz? - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Teknolojiyi Sağlığımız İçin Nasıl Kullanıyoruz?


Gün geçtikçe bizler üzerinde etkisini arttıran teknolojiyi evde, işte, okulda her yerde görüyoruz.Sağlıkteknolojileri ne farklı şekillerde hayatımıza dahil oldu.Peki nasıl ve ne şekilde? O halde sağlık teknolojilerinin hayatımızdaki yansımalarını sizler için açıklamaya çalışalım…

Çeşitli videolar ve sesli aramalar, mesajlaşma uygulamaları, spor için biçilmiş bir kaftan olan adımsayar uygulamaları, akıllı bileklikler gibi çok çeşitli teknolojik araçlar bizlerin sağlığını yönetmek için kullanılabiliyor.

Ipsos Global Advisor aracılığıyla gerçekleştirilen sağlıkalanını kapsayan bir araştırma raporuna göre sağlık teknolojilerinin bireyler tarafından yeterince benimsenip benimsenmediğine bakıldı. Teknolojibu araştırmada farklı açılardan sorgulandı:

İlk olarak kullanıcılara tele tıp denilen bir uygulamayı kullanıp kullanmadıkları soruldu. Bilmeyenler için kısaca tele tıpın ne olduğunu açıklayalım: tele tıp uygulamaları; hasta kişilerin doktorları ziyarete gitmeden ve diğer uzmanlara danışabilecekleri bir alan saplayan bilgisayar, telefon ve tabletlerde bulunan video veya mesajlaşma uygulamaları olarak tanımlanıyor. Araştırmada kullanıcıların bu tip tele tıp uygulamalarını daha önce kullanmış olup olmadıklarına bakıldı ve eğer kullanmışlarsa da bir daha kullanıp kullanmayacakları soruldu. Çıkan istatistik verileri ise global ortamlarda yüzde 10 ‘luk bir kitlenin tele tıp uygulamasını kullandığını gösterdi. Türkiye’deki verilere bakıldığında ise bireylerin yüzde 12’si bu uygulamayı kullanıyor. Tele tıp’ın en yaygın olduğu ülkeler ise Suudi Arabistan, Hindistan, Çin olarak biliniyor. Bu sonuçtan da anlaşılacağı üzere ülke olarak sağlık konusundaki yeni teknolojilere oldukça açığız.

Sağlık teknolojilerini kullananlar neden endişeleniyor? Bu alandaki bariyer ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı