Teknolojik Tekillik Hakkında Ürkütücü 10 Gerçek

Teknolojik tekilliği, tam olarak yapay zekanın insan zekası önüne geçmesi olarak tanımlayabiliriz. Peki, bu kavram ne kadar masum? İşte, teknolojik tekillik hakkında ürkütücü 10 gerçek!

Teknolojik Tekillik Hakkında Ürkütücü 10 Gerçek

1. Tükenme

Yok olma, silinme tekilliğin en büyük korkularından biridir. Geleceğin insana ihtiyacının olmaması düşüncesi bile büyük bir korku yaratacaktır.

2. Kölelik

Tekillikten korkmanın sonucunda, kölelik de olası bir problem olacaktır. İnsanoğlu, hizmeti seven bir yapıdadır fakat hizmet etme düşüncesi sizce de bir hayli korkutucu değil mi?

3. Savaş

2. Dünya savaşından bu yana oluşan bir korku olarak varsayabileceğimiz bir diğer korku da 3. Dünya savaşıdır. Yapay zeka ile insanlar arasında çıkabilecek bir savaşın yaratacağı yıkım düşüncesi bile insanı germeye yetiyor.

4. Ekonomik Kriz

Tüm dünyanın olası bir ekonomik krize karşı olan korkusu elbette var. Bunun teknolojinin doğuracağı bir sonuç olması ve yapay zekanın da buna dahil olması kaçınılmaz bir son olabilir.

5. İnsanlığın Kaybı

İnsan ırkının azalması, yok olması düşünülemez bir sonuç değil mi? Peki, ya bu gerçek olursa veyahut daha kötü bir senaryo olan yabancılaşma gerçekleşirse?

Yapay zekayı yenemediğimiz takdirde, onlara katılmamız olası bir son gibi gözüküyor. Sizce de öyle mi?

6. Yapay Zeka

İşte en büyük tehlike! Yapay zeka hükümdarlığında bir evren. Düşünülmesi imkansız gibi geliyor ama bir garantisi de bulunmamakta.

7. Çevresel Felaketler

Hali hazırda bizleri karşılayan tonlarca felaket söz konusu. Bir de teknolojik tekillik sonucu oluşacak çevresel faktörleri düşünürsek korku kapımızda diyebiliriz.

Teknoloji ne kadar ilerlerse çevreye olan duyarlılığımız ve saygımız da o denli azalmakta.

8. Geçmişin Kaybı

Hızla gelişen ve ilerleyen teknoloji, eskiyi unutmakla bütünleşiyor.

Hal böyle olunca geçmiş kaybı yaşanmakta. Tarihimiz, kültürümüz, değerlerimiz hatta gelenek ve göreneklerimiz birer birer yok olmakta. Ya yozlaşıyoruz ya da iyiye gidiyoruz. Sizce hangisi?

9. Aptallık

Belki de onca kötü sonucun içerisinde en kötülerinden biri diyebiliriz insan ırkının aptallaşması ihtimali için.

Beynini doğru kullanamaması her şeyi robotik bir dünyaya bırakması… Ne kadar korkutucu değil mi?

10. Değişim, Devrim Korkusu

Elbette yeniliğe açığız ve birçok yeniliği de kabul ediyoruz. Buna rağmen geçmişe verilen hasardan sonra yeni bir gelecek ne kadar mutlu bir sonla bitebilir ki?

Eğer söz konusu hayatta kalmak ve güzel bir evrende yaşayıp mutlu sonla bitecek bir geleceğe ışık tutmaksa her şeye tamam fakat bazı şeyler tersine gidecekse işte o zaman gerçekten korku kapıda diyebiliriz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Teknolojinin Gelişimi Kurtarıcımız Mı Sonumuz Mu Olacak?” okumak için buraya tıklayın
“Teknoloji Yakın Gelecekte Hayatımızda Neleri Değiştirecek?” okumak için buraya tıklayın.
“Karanlık ve Ürkütücü 10 Teknoloji Senaryosu!” okumak için buraya tıklayın.

“Teknolojik Tekillik Hakkında Ürkütücü 10 Gerçek” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı