Teknoloji Modernizasyonuna Başladınız Mı?

Teknoloji geliştikçe ve eriştiği alan büyüdükçe teknolojiye olan bilinçlenme de artıyor; bireyler gibi şirketler de  dijitalleşiyor. Bütçelerindeki teknolojiye ve teknoloji yatırımlarını ayırdıkları paylar büyüyor. Süreçlerini modernleştiren teknolojiye yatırım yapıyor. bu şekilde maliyet avantajı yaratırken; süreçlerini de daha kaliteli ve hızlı hale getiriyorlar.

Şirketlerin teknolojinin yaptıkları bu yatırımlar aslında “teknoloji modernizasyonu” olarak da anılıyor.  Silikon Vadisi‘nde konuşuldığu gibi şirketler aslında sahiplerinin birer bebeği… Nasıl bir bebek büyüyüp gelişirken farklı ihtiyaçlara, farklı gelişim aşamalarına sahip oluyorsa; şirketlerde farklı gelişim aşamalarında farklı müdahalelere uğramaya ihtiyaçları vardır. Yani aslında bu teknoloji modernleşmesi çok doğal ve olması gereken bir süreçtir.

Bu felsefeyi göz önünde bulunduran ReadWrite, önümüzdeki dönemde  şirket teknoloji modernizasyonunuzu sağlamak için yapmanız gereken 5 güncellemeyi belirledi.  Biz de bunları sizler için derledik:

Bulut Hizmetleri: Çoğu şirket Dropbox’a  kaydolmayı bulut hizmetlerini almak olarak değerlendiriyor. Bu hizmet bir bulut hizmeti olsa da bu alanda yapılması gereken her şeyi yaptığınız anlamına gelmiyor. Bu bir başlangıç, ancak teknolojinizi tam anlamıyla modernleştirmeye yetmiyor. Bulut depolama alanının ötesinde, teknolojiden yararlanabileceğiniz başka yollar da düşünmeniz gerekiyor. Bulutu, her yerden çalışmanın bir yolu olarak düşünebilirsiniz. Ancak, bu sistem sadece her yerden çalışmanıza değil; çok verimli bir şekilde işbirliği yapmanıza da izin verecektir. Bunun için öncelikle bulut hizmetlerinin işinizin neresine dahil edilebileceğini görebilmek adına, işinizin her yönüne bakmanızı gerektirir. Örneğin Dropbox ile depolama sorununu çözdüğünüzü düşünelim; ancak teknoloji iletişimi, proje yönetimi, afet planlama ve iş sürekliliği, lojistik, envanter ve tüm tedarik zinciri için de buluttan yararlanacağınız çözümler de üretebilirsiniz. Bulut hizmetleri ayrıca CRM, pazarlama ve satış ve hatta BT konularında da yardımcı olabilir. Ek olarak, bulut hizmetleri, maliyetlerinizi de etkin bir şekilde ölçeklendirmenizi sağlayabilir.

Uzaktan Erişim: Şirketinize uzaktan erişimi olması gereken ve şirket içine barınmayan serbest çalışanlar eklemeye başladıysanız, yurt dışında veya yurt içinde farklı alanlarda çalışıyorsanız uzaktan erişim teknolojisini işinize uyarlamanız oldukça önemlidir. Bu, teknoloji ağınızı güvenli bir şekilde açmanın bir yoludur, böylece ofisinizden uzakta çalışanlar ihtiyaç duydukları bilgilere güvenli bir şekilde erişebilirler. Kendi intranetinizi oluşturmak gibi diğer erişim teknolojilerinden daha uygun bir sanal özel ağ düşünebilirsiniz. Ayrıca, erişiminizi ve takım boyutunuzu genişletmek gerektiğinde daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve esneklik de sunar.

Güvenlik: Güvenlik,  yapmanız gereken en önemli teknoloji yatırımlarından biridir . Ancak her zaman bütçenizde olmayan bir BT güvenlik ekibi oluşturmanızı gerektirmez. Güvenlik ihtiyacınızı belirlemek; mevcut güvenlik teknolojinizi değerlendirmek adına bir güvenlik danışmanından da destek alabilirsiniz. İhtiyacınıza yönelik olarak da güvenlik için antivirüs korumasına, güvenlik eğitimine, sertifikasyona ve kurumunuza uygunsa biyometri gibi yeni teknolojilere yatırım yapmanız gerekebilir.

Otomasyon: Otomatikleştirme yatırımın her kuruşa değer bir süreç olarak görülür. Bunun nedeni, iş bütçenize giren yoğun zaman gerektiren görevlerdir. Ayrıca, otomasyonu sağlayarak, daha fazla iş yapabilecek ve verimliliği koruyabileceksiniz. Çünkü manuel süreçlerde  aksilikler yaşanabilir ve bazen süreç durma noktasına gelebilir ancak, otomatik bir süreç asla çalışamayacağı bir noktaya ulaşmaz. Otomasyon süreci için, yapay zekayı barındıran yazılımları düşünebilirsiniz. Böylece otomatikleştirilebilecek aralığın kapsamını genişletebilirsiniz. Bunu yapmak, teknik destek ve müşteri hizmetleri gibi daha fazla alanı otomatikleştirmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, yalnızca pazarlamada, e-posta kampanyalarını, sosyal medya yayınlarını, açılış sayfası geliştirmeyi, reklamları ve analizleri otomatik hale getirebilirsiniz. Verimlilik ve maliyet tasarrufu açısından bu yatırımın hemen hemen anında geri dönüşü olacaktır.

Blockchain: Blockchain, çoğunlukla Bitcoin ile bağdaştırılarak, kapsamı karıştırılır. Blockchain, Bitcoin‘in temeli olarak hizmet etse  de, bu kripto para birimi ile aynı şey değildir. Çünkü Blockchain Teknolojisi, çok daha fazlasını yapabilir. Örneğin, bir kurumun çeşitli süreçlerinde devrim niteliğinde değişiklikler sağlayabilir. Blockchain, herhangi finansal veya finansal olmayan işlemi doğrulamak, izlemek ve güvenceye almak için bir yol sunar. Kimlik doğrulamanın iyileştirilmesine yardımcı olabilir; sözleşmeleri ve bulutta depolanmış tüm verileri koruyabilir. Devlet kurumları ve sağlık tesislerinden, imalat şirketlerine ve firma tedarik zincirlerine kadar her süreç bundan yararlanabilir.

İşiniz genişledikçe ve çevrenizdeki ortam değiştikçe, en iyi teknoloji yatırımlarını yapmak ve sürekli iyileştirmek önemlidir. Siz de bu örneklerden başlayarak işinizi gözden geçirebilir ve teknoloji modernizasyonunuz için adım atabilirsiniz.

Teknoloji modernizasyonu konusunda siz neler düşünüyorsunuz, işinizde bu teknolojileri kullanıyor musunuz,  yorum kısmından bizlerle paylaşın…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı