Yüksek İşlemci Gücü İhtiyacına Çözüm: WebAssembly - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yüksek İşlemci Gücü İhtiyacına Çözüm: WebAssembly


3D video oyunlarını hakkını vererek oynayabilmek için yüksek işlemci gücüne ihtiyaç var. Bu nedenle çoğu oyunun web versiyonu, PC ya da konsollardaki eşdeğerlerinin azaltılmış sürümü olarak yer alıyor. Mozilla Firefox ise Web Assembly teknolojisiyle buna çare bulmayı düşünüyor.

WebAssembly teknolojisiyle oyunlar, tasarım uygulamaları, video ve görüntü düzenleme uygulamaları gibi yüksek performans gerektiren yazılımlar tarayıcıda da, sanki bilgisayarda çalışır gibi, hızlı biçimde akacak. Bu yeni teknoloji, JavaScript‘le yazılan web uygulamalarını da hızlandıracak.

WebAssembly yardımıyla, geliştiriciler bir oyun ya da uygulamayı, destekleyen tüm tarayıcılarda platformdan bağımsız olarak aynı performansı gösterecek şekilde oluşturabilecek. WebAssembly uyumlu uygulamalar, platform veya işletim sistemi engeline takılmadan web tarayıcısı üzerinde iyi bir deneyim sunacak.

WebAssembly “düşük seviye” bir programlama dili olacak. Bu nedenle C veya C++ gibi daha yüksek düzeydeki programlama dilleri de web tarayıcısında çalışabiliyor.

WebAssembly uygulamalarının tarayıcıya gelmeden önce çözümlenmiş olması da yükü bir kısmını ortadan kaldırıyor.

Mesela, bir JavaScript uygulaması genellikle tarayıcıdan bir sürü kod alıyor, sonra da sistemde en iyi biçimde nasıl çalışacağını çözümlüyor. Bu da sistemde hız düşüşünesebep oluyor.

Google ve Microsoft’un tarayıcıları da WebAssembly teknolojiyle uyumlu olacak. Buna karşın Firefox teknolojiyi sunan ilk internet tarayıcısı oldu.

MozillaFirefox,WebAssembly teknolojisini mobil tarafta da sunabilir.

WebAssembly destekli Firefox beta sürümü Mac, PC ve Linux’ta kullanıcılara sunuluyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı