Telefonunuzu Şarj Eden Oda! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Telefonunuzu Şarj Eden Oda!


Apple’ın cebinizde otururken iPhone’unuzu şarj edecek kablosuz teknolojisi geliştirmesi konuşulurken; Disney Research, her uyumlu aygıtı şarj etme kapasitesine sahip odayı oluşturuyor.

Bir şarj yastığı üzerinde bir mobil cihazın dinlenmesi ile mümkün olan bu uygulamada henüz fiziksel özgürlüğü sağlamayı başaramamışlar ama üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Sistem üzerinde çalışan araştırmacılardan Alanson Sample, “İstediğimiz şey, oturma odasında veya ofisinize yürürken üç boyutlu bir şarj deneyimi” diyor.

Yaratıcı ekip bu oda ile ilgili şu teknik bilgileri de paylaşıyor: Neredeyse herhangi bir yerinde bulunan mobil alıcılara 1 kilowatt’lık güç sağlayan kuasistatik manyetik alanlar üretmek için dolaplar, odalar ve depolar gibi amaçlara yönelik yapıları mümkün kılmak gerekiyor. Kablosuz güç dağıtımı ise neredeyse her yerde bulunuyor. Şarj edilebilir cihazın konumuna bağlı olarak yüzde 40 ila 95’lik bir verimlilikle odaya 1,900 watt enerji aktarmayı salanıyor. Bununla birlikte, önemli nokta ise, teknolojinin bulunduğu asıl oda şu anda tasarımın ayrılmaz bir parçası olması. Başka bir deyişle, teknolojinin şu anki formunda, çalışması için belirli bir tasarıma göre bir oda inşa etmeniz gerekir. Duvarlarda, zeminde ve tavanda alüminyum paneller bulunurken, merkezde bir egzersiz kutbuna benzeyen tavan arası bakır boru bulunuyor. Yaklaşık yarının altındaki borunun içinde, yapının elektromagentik frekansını ayarlayan ve elektrik alanlarını sınırlayan 15 kondansatör bulunmakta… Kurulum ayrıca bir sinyal jeneratörü, bir güç amplifikatörü ve odayı güç birleştiren bir tahrik bobini kullanıyor. Akım direk etrafında dolaşan bir manyetik alan oluşturan kutup, tavan, duvarlar ve zeminden geçiyor. Ekip; bobin alıcısının manyetik alana bağlanmasıyla odanın neredeyse herhangi bir yerinde güç sağlanabileceğini belirtiyor ve kapıların, pencerelerin ve mobilyaların güç transferini önemli ölçüde etkilemediğini sözlerine ekliyor.

Fakat böyle bir sistem insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir mi? Disney Research’den Matt Chabalko, teknolojisinin federal güvenlik kurallarına uyduğunu ve bu da insanları bu alanı kullanmasının tamamen güvenli olduğunu söylüyor.

Teknoloji şu an bir konsept aşamasında, bu yüzden Disney’in bu teknolojiyi bir sonraki aşamaya ne zaman getirip kullanıma sunacağını söylemek mümkün değil. Bununla birlikte, ekip özel olarak yapılmış odalardan kurtulmak ve verimliliğini artırmak amacıyla sistemin rafine edilmesine çalışıyor. Elektrik öncüsü Nikola Tesla, 100 yılı aşkın bir süre önce kablosuz güç alanında çığır açan bir çalışmaya imza attığında, ilerleme yavaş görünüyordu. Bu nedenle Disney Research, kitlelere ücretsiz olarak dolaşımda kablosuz şarj etme özelliğinin bulunabileceğini umuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı