Bluetooth 5 Pek Çok Şey Değiştirecek! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Bluetooth 5 Pek Çok Şey Değiştirecek!


Bluetooth 5 teknolojisi hayatımızda birçok şeyi değiştirecek

Bluetooth’la ilk olarak akıllı telefonlarımızda veri alışverişi yaparken tanıştık. Yakın mesafeden arkadaşlarımıza ücretsiz şekilde resim video vb. dataalrı aktarmak gerçekten güzeldi. Ancak günümüzde Bluetooth’un kullanım alanları gittikçe yaygınlaştı.

Bluetooth bir kablosuz bağlantı teknolojisi anlamına geliyor.Farklı cihazlar bu teknoloj sayesinde birbiriyle iletişim kurabiliyor. Bu da nesnelerin interneti denilen yeni bir alanı yarattı aslında. Bluetooth konusunda çalışmalar yapan Bluetooth SIG (Special Interest Group), yeni Bluetooth 5’inBluetooth 4.x’e birçok yenilik ekleyeceğini duyurdu.

SIG Bluetooth 5 yüklü cihazların birkaç ay içerisinde piyasada olacağını da duyurdu.

Şimdi de isterseniz Bluetooth 5’e biraz daha yakından bakalım.

Bluetooth 5, Bluetooth 4.2 ile karşılaştırıldığında dört kat daha uzak mesafelere ulaşıyor. Şu an Bluetooth kulaklıkla sadece ev içerisinde müzik dinleyebilirken belki apartmanın bahçesine indiğiniz de de dinlemeye devam edebileceksiniz.

Verilerin transfer hızı da Bluetooth 5 ile iki katına çıkıyor. Bu da 1 Mbps’den, 2 Mbps’yeyükselmesi demek. Veri paylaşımının kapasitesi 800 seviyesinde artıyor.

Ancak çoğaltılmış mesafeler ve artırılmış hızı birlikte kullanmak olanaklı değil.Birini seçmeniz gerekiyor.

Bluetooth 5’in aslında daha fazla etkileceği alanların başında Nesnelerin İnterneti yer alıyor.

Bluetooth 5 ile alanın artması yoluylatüm binada kullanılabilecek. ‘beacon’ ile bir basamak ileri götürülen Bluetooth teknolojisi giderek hızlanacak.

‘Beacon’ ı kısaca hatırlatmak gerekirse alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda sizin cihazınızı tanıyan ve size önerilerde bulunan yazılımlar. İndirimlere veya fırsatlar bu beacon’lar sayeseinde son tüketiciye sunuluyor.

Bu teknolojinin ilerlemesiyle 2020 senesinde Nesnelerin İnterneti cihazlarının üçte birine entegre olacağı tahmin ediliyor. Bu tarihe kadar da13.9 milyar kablosuz ürünün piyasaya sunulacağı da SIG tarafından öne sürülen bir diğer iddia.

Bluetooth 5’i 2017’in ortaları ya da biraz sonrasında görmemiz büyük ihtimal.

Bluetooth yüklü cihazları değiştirmemiz gerekmiyor. Bluetooth 5 teknolojisi eski cihazlarda da uyumlu çalışıyor. Bu formatın Bluetooth 4.0-4.2 arası sürümler yüklü çalıştıran tüm cihazlarda kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı