Astım Hastaları için: Apple Research Kit! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Astım Hastaları için: Apple Research Kit!


Apple Research Kit astım hastaları için bilgiler sunuyor

ABD’de Mount Sinai Hastanesi tarafından yapılanaraştırma sonuçları, akıllı telefonlardan alınmış sağlık verilerinin güvenilir olabileceğini belirtiyor.Bu araştırma, Apple‘a ait Research Kit platformu ve astım hastalarına özel sunulmuş bir uygulamanın, mevcut hasta vakalarıyla karşılaştırıldığında doğru sonuçlar verdiğini söylüyor.

Medikal mobil uygulamaların artmasıyla bunları test edecek katılımcıları bulmak da iyice güçleşti. söz konusu yöntemle toplanan verilerin güvenilirliğiise bir diğer sorundu. Nature Biotechnology dergisinde yer alan bir habere göre sağlık hizmetleri uygulamalarının, astım hastalığında güvenilir sonuçlar verebileceğini söylüyor.

Apple tarafından 2015 yılında hayata geçirilen ResearchKitsağlık yazılımı platformu, araştırmacılara çalışmalarına yönelik katılımcılar buluyordu. İstekli katılımcılar testlere katılabiliyor, anketleri dolduruyorya dabaşka veriler sunuyordu. ResearchKit sağlık yazılımı platformunadestek veren ilk iş ortakları arasında Oxford Üniversitesi, Stanford Medicine ve Dana-Farber Kanser Enstitüsü gibi kurumlaryer alıyordu. Adı geçen astım mobil uygulaması Apple’ınResearchKitle birlikte çıkışını yapan beş hastalık merkezli uygulamadan biriydi.

50 bininin üzerinde iPhone kullanıcısı bu astım uygulamasını indirdi. 7 bin 600 kişi ise izin formunu doldurduve altı aylık araştırmaya katıldı. Araştırmaya katılan kişiler astım hastalığına nasıl tedavi uyguladıklarına yönelik anketlere katıldılar, buna ilaveten uygulama konum ve hava kalitesi gibi verileri de topladı. Bu veriler daha sonrasında analiz edildi.Mesela, bir yangın sonrasında, daha fazla astım vakası datası toplandı. Bu da verilerin oldukça güvenilir olduğu varsayımına yönlendirdi. Isı ve polen miktarı tarafında daaynı güvenilirlik oluştu.

Ancak programa katılan katılımcıların sürekliliğinin ne yazık ki fazla olmadığı da görülüyor. %85’i anketleri tamamlamıyor. Sadece yüzde 30’u altı ay içinde birden fazla anketi dolduruyor. Bu da verilerin düzenli akmamasına neden oluyor. Bir diğer sorun da uygulamayı indiren kişilerin genel hasta kitlenini temsil etmemesi. Çünkü çoğu insanın Apple telefonu yerine Android telefonu var. Bu da veri örnekleminin kısıtlı alanda kalmasına neden oluyor. Diğer taraftan insanlar kendi anketlerini kendileri doldurmaları yüzünden, verilerin doğruluğu anlamında problemlerin de oluşması muhtemel, çünkü kişilerin kendileri hakkında tamamen tarafsız olma şansı çok düşük. Buna ilaveten Research Kit’in veri güvenliği yani verileri 3. Şahıslarla paylaşma ihtimali de tartışılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı