Teknoloji Doğa için Üretti: Akıllı Saksı, Teknoloji Geri Dönüşüm Tesisi, Yapay Et ve Yumurta! - Sayfa 4 / 4 - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Teknoloji Doğa için Üretti: Akıllı Saksı, Teknoloji Geri Dönüşüm Tesisi, Yapay Et ve Yumurta!


Teknoloji Yıkımının Minimal Tutulması için “Teknoloji Geri Dönüşüm Tesisi“:

İronik gelebilir, ancak teknoloji aynı zamanda teknolojinin çevreye verdiği zararları azaltmak için de kullanılıyor 🙂 Dijital cihazların yönettiği bir çağdayız. Mesela Amerikalıların yüzde 95’i cep telefonuna sahipken, yaklaşık yüzde 75’i kişisel bir bilgisayara sahip ve neredeyse yarısı bir tablete sahip… Hal böyle olunca bunun çevresel yıkım potansiyeli de yüksek. Çünkü doğada çok çabuk bir donanım çöplüğü oluşturuyor.

Ürün değiştirme hızı, sekiz yıllık bir sürede iki kattan fazla arttı. Bununla mücadele etmek için, Electronic Recyclers International (ERI) eski elektronik cihazların geri dönüşümü için programlar sunmak üzere bazı perakendecilerle birlikte çalışmalara başladı. Amaçları ise, elektronik parçalarını ayırarak, zehirli kimyasalların (kurşun ve arsenik gibi) çöplüklere dökülmemesini sağlamak. Bunun için bir teknoloji geri dönüşüm tesisi oluşturmuşlar. Bu geri dönüşüm tesisleri, bataryalardan DVD oynatıcılara kadar her şeyi geri dönüştürüyor. Marka, Kuzey Amerika’da her yıl 250 milyon pound e-atığı geri dönüştürüyor ve aynı zamanda veri kaybını yönetiyor, çöplüklerimizi elektronikten arındırmaya yönelik çabaların veri güvenliğini de artırabileceğinin altını çiziyor.

Doğa sağlığımızı ve mutluluğumuzu canlandırırken çevrenin maruz kaldığı kötü durum da sağlığımıza ve mutluluğumuza zarar verebilir. Teknoloji, çevremizin olumsuz etkilerini sınırlamak için çalışıyor ve geleceği düşünen şirketler, geleceğimizi güvence altına almanın bir yolu olarak sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor.

Önceki sayfa1234
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı