Teknoloji Doğa için Üretti: Akıllı Saksı, Teknoloji Geri Dönüşüm Tesisi, Yapay Et ve Yumurta! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Teknoloji Doğa için Üretti: Akıllı Saksı, Teknoloji Geri Dönüşüm Tesisi, Yapay Et ve Yumurta!


Teknoloji doğal yaşamı destekleyebilir mi? Ya da teknoloji katkıda bulunduğu doğa yıkımına fayda ve çözüm de olabilir mi?

Hepimizin bildiği gibi doğa aslında insanın özü ve yaşamak için korumak zorunda olduğumuz bir ekosistem var. Ancak pek çok etken tarafından kirletilen, dengesi bozulan doğamız tehlike saçıyor. Dünyanın bazı bölgelerinde, kimyasalları, araba egzozunu ve karbon ayak izimizi azalttığımız pek çok çalışma yapılıyor. Ancak bu çalışmalara rağmen kirlilik seviyeleri hala akılalmaz boyutlarda tehlike oluşturuyor. Dünya genelinde 2.100’den fazla şehir, önerilen kirlilik seviyelerini aşarak iklim değişikliğini hızlandırıyor.

Üstelik hava kalitesi ve kirliliği de tek endişe değil. Zehirli kimyasalların, dünya çapında tehlikeli olduğu kanıtlanmış olsa da, genişleyen nüfusa yetecek kadar yiyecek yetiştirmek için hala tarımda kullanılıyor. Bu kimyasallar arıların ve polenleşme süreçlerinin zarar görmesiyle de dünyada çokça tanındı. AB ise arılara zarar veren bu kimyasalları tamamen yasaklamak için harekete geçti.

Teknoloji kötü eller tarafından kullanıldığında çevreye verilen zarara katkıda bulunsa da, aslında çevremize verdiğimiz zararı geri almanın ya da sınırlamanın da ayı oranda yollarını arıyor. Teknoloji hava kalitesini arttırmaya, daha sağlıklı beslenmeye ve teknoloji yıkımının minimal düzeye indirilmesine yönelik birtakım faydalar sağlayacak ürünler geliştirdi. Mesela akıllı saksılar, yapay et ve yapay yumurtalar ve hatta teknoloji geri dönüşüm tesisleri… İşte hepimizin kullanabileceği bu ürünler:

1234Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı