Tehditlere Karşı Laser Savunma Sistemi: Aselsan LSS!

Gelişen tehditlere karşı çözüm olarak üretilen lazer savunma sistemi Aselsan LSS nedir? Hangi özelliklere sahip? Nerelerde kullanılacak? Haberimizde...

Lazer denildiğinde insanların gözünde bilim kurgu film sahnelerindeki ışın kılıçları belirir. Ancak henüz günümüz dünyasında ışın kılıçları için teknolojik anlamda epey yolumuz var. Onun yerine ise elimizde güçlü lazer sistemlerinin şekil verdiği sektörel gelişmeler mevcut. Bu gelişmeler sağlıktan maden işletmeciğine, mücevherattan güvenlik sistemlerine kadar çeşitli alanlarda kullanılıyor. Lazer teknolojisi, Aselsan tarafından geliştirilen ve Ar-Ge süreci devam eden LSS yani Lazer Savunma Sistemi projesinin de vurucu gücünü oluşturuyor.

Aselsan LSS nedir?

Aselsan LSS, günümüz asimetrik saldırına ve gelişen tehditlere karşı çözüm olarak üretilen bir lazer savunma sistemi. İki ana bölümden oluşan LSS’nin, ilk bölümü lazer kaynağı ve lazer soğutucu bulunan imha bölümü. LSS’nin ikinci bölümü ise hedef takip sistemi ve ışın odaklayıcı gibi alt sistemlerin bulunduğu bölüm. Bu bölüm odaklama ve ölçüm işlemlerini gerçekleştirerek lazerin başarılı bir şekilde hedefi imhasına yardımcı oluyor.

Lazer Savunma Sistemi, TSK envanterindeki Kobra, Ejder, Vuran, Amazon, Kirpi gibi çeşitli özelliklere sahip zırhlı araçlara monte edilebiliyor. LSS’nin kara araçlarına ek olarak karakol botları ve fırkateynler gibi deniz platformlarında da yer alması planlanıyor. Sistem hassas stabilizasyon özelliği manevralardan etkilenmeyerek odaklandığı cismin kısa sürede imha olmasını sağlıyor. Aselsan LSS gözetleme, keşif ve takip sistemlerinin imhasında etkin bir savunma sistemi olarak rol alıyor.

Aselsan LSS hangi özelliklere sahip?

LSS’nin 500 metreye varan menzilini artırmaya yönelik çalışmalar sürüyor. Sistem, EYP yani El Yapımı Patlayıcı, mini/mikro drone, tuzaklı patlayıcı, gizlenme brandaları gibi çeşitli hedefleri askeri personelin canını tehlikeye atmadan uzaktan imha yeteneğine sahip.

Aselsan LSS, hareketsiz platformlarda da kullanılarak nükleer santral, karargah ve karakol gibi tesislerin korunmasında da önemli bir yer arz ediyor.

Atış başı çok düşük maliyet, beklemeden seri atış ve sonsuz mühimmat kapasitesi ile ileride silahlı kuvvetlerin operasyonlarında yer alması bekleniyor. Hedef takip, lazer işaretleme, lazer mesafe ölçer gibi donanımsal özellikleri ile vuruş hassasiyetini en yüksek seviyeye taşıyor.

Aselsan LSS nerelerde kullanılacak?

LSS’nin gayrinizami harp tekniklerinden olan ve terör örgütlerinin kullandığı bubi tuzakları, uzaktan kumandalı el yapımı patlayıcılar ve bombalı drone’lara karşı etkin kullanımı öngörülüyor. Yüksek kalitedeki HD kamera sistemlerine sahip olan LSS, gözetleme imkanı da sunuyor. Lazer Savunma Sistemi, çoklu hedef takibi ile birden fazla hedefi takip ve imhaya olanak sağlıyor.

Yazımız sonlanırken şunları da eklemekte fayda var: Lazer sistemleri günümüzde yerini güçlendirmeye devam ediyor. Tübitak ve Aselsan gibi yerli ve milli şirketler bu alanda farklı boyut ve özellikte ürünlerle karşımıza çıkıyor. LSS, isminden de anlaşılacağı üzere saldırı değil savunma amaçlı bir sistem. Ancak saldırı doğrultusunda da piyade tüfeklerine monteli küçük lazer silahları ve gemi güvertesinden ateşlenebilen yüksek enerjili lazer silahları da geliştirilerek gelecek çağına hazırlanılıyor.

Peki siz lazer teknolojisi ve bu teknolojinin silahlarda kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz? Ülkemizin yeri ve milli Lazer Savunma Sistemi olan Aselsan LSS konusundaki görüşleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Askeri Birliklere Yardımcı Olacak Kamikaze Dronelar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SOM Yerli Seyir Füzesi Neler Yapabiliyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Aselsan’ın Emniyetli USB Belleği: GİZ 2190!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Mert Emirhan Pamuk

Mert Emirhan Pamuk

Çarkta sıradan bir diş değil de yeni çark oluşturmaya çalışan, Türk Savunma Sanayi ve Dünya Savaş Tarihi meraklısı bir İşletme Fakülteli.5 yılı aşkın süredir takip ettiğim savunma sanayi ve yeni teknolojilerdeki gelişmeleri Moblobi.com'daki köşemde sizlere aktarmaya çalışacağım. Takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/emirhan-pamuk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı