Domatesin İyisini Seçebilen İlginç Makine!

Tarım ile uğraşanların işini kolaylaştıracak ilginç bir makine geliştirildi. Bu makine ürünleri ayırt edebiliyor. Haberimizde…

Tarım teknolojileri hızla gelişiyor. Bu teknolojiler hem ürünlerin çok daha verimli olmasını sağlıyor hem de tarım ile uğraşanların işlerini kolaylaştırıyor. Bunlardan bir tanesi de domates hasadı yapmaya yardımcı olan ilginç makine. Bu makine kırmızı ve yeşil domatesi ayırt edebiliyor ve domatesleri hiçbir zarar vermeden toplayabiliyor. İlginç makine, haberimizde…

Tarım ürünlerini ayırt eden makinesinin ilginç özelikleri neler?

Tarımda kullanılan hasat makineleri de artık teknolojiye ayak uydurmaya başladı. Geliştirilen özel bir makine, tarlayı sürüyor, olan ürünleri topluyor. Kasasına atıyor. Hatta sahip olduğu özellikler sayesinde olan veya olmayan ürünleri algılayabiliyor. Böylece olmamış domatesleri de toprağa geri yollayıp toprağın verimliliğine katkı sağlıyor.

Weco şirketi tarafından üretilen ve adına TomatoTek adı verilen bu teknolojik hasat makinesi; domatesleri hasat ederken olmuş olan domatesi renginden anlıyor. Taşıyıcı bant domatesleri bir yerden diğerine döküyor. Domatesler aşağı dökülürken, optik sensör teknolojisiyle algılanıyor. Bu optik sensör teknolojisi ise onları renklerine göre ayırıyor. Sonrasında minik robotik kollar ile, olmayanları başka bir bölmeye atıyor.

Bu teknoloji sayesinde işçiler daha az yorulması; olan ve olmayan ürünlerin zarar verilmeden çok daha hızlı bir şekilde birbirinden ayrıştırılması sağlanabilecek. Daha çok alan hasat edilebilecek ve dolayısıyla daha çok verim alınabilecek.

Cihazın kırmızı ve yeşil domatesi ayırt edebilmesi ışık yansıtarak gerçekleşiyor. Kırmızıyı yeşilden yüzde 98 gibi yadsınamaz bir oranla ayıran cihaz; tarımda çiftçilere inanılmaz fazla bir zaman tasarrufu sağlıyor. Sadece zamandan değil, işgücünden de tasarruf sağlıyor ve hasat yapan işçilerin çok daha az yorulmasını sağlıyor. El emeğini yüzde 95 daha az hale getiriyor. Bu teknolojik hasat makinesi günde 15 dönüm hasat edebiliyor. Ayrıca herhangi bir hasat makinesine de monte edilebiliyor.

Bu ve bunun gibi teknolojilerin tarıma olan ilgiyi arttırması ve tarım ile uğraşanların kısa sürede daha az yorularak daha fazla verim alması amaçlanıyor.

Peki siz tarım teknolojileri konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce teknoloji tarımda başka hangi alanlarda kullanılmalı? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Bitkilerinizi Konuşturan Akıllı Saksı Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Delinen Damacanayı Bile Durduran Koli Bandı Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Böceklerden İlham Alınarak Geliştirilen Örümcek Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emircan Erdönmez

Emircan Erdönmez

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı okuyor, tasarlıyor, çiziyor ve izliyorum. Teknoloji odağında film, dizi, sosyal medya gündemini takip ediyor. Tüm bunları size Moblobi.com’daki köşemde aktarıyor olacağım. Moblobi köşem: https://moblobi.com/author/emircan-erdonmez/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı