MIT’in “Taşınabilir Çevirmen”i Metni Anında Braille’e Çevirebiliyor - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

MIT’in “Taşınabilir Çevirmen”i Metni Anında Braille’e Çevirebiliyor


Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) altı mühendislik lisans öğrencisi, metni gerçek zamanlı olarak Braille’e çeviren taşınabilir bir cihaz tasarladı. Öğrencilerin ilk prototipi 2016 yılının başında 15 saatlik bir hackathon’da oluşturuldu. O zamandan beri Tactile (dokunmatik) olarak adlandırılan cihaz, geniş çaplı bir gelişme gösterdi. Cihaz, şimdi bir şeker çubuğu büyüklüğünde ve tamamen taşınabilir. Öğrenciler, cihaz üzerinde çalışmaya devam etmelerine rağmen, patent başvurusunda bulundu bile.

Tactile’ı diğer Braille çeviricilerinden ayıran özelliği de aslında düşük maliyetli olması. Bu cihazların çoğu pahalı ve dijital olarak sunulan metinlerin çevirisi ile sınırlıdır. Örneğin, HumanWareBrailliant, metni Braille’e tercüme etmek için bir bilgisayara veya mobil cihaza bağlanıyor ve yaklaşık 2,595 dolara mal oluyor. Tactile’ın yaratıcıları ise cihazı 200 TL’den bile daha düşük bir miktarda satmayı umuyor.

Çeviri cihazını icat eden öğrencilerin Tactile’ı geliştirmeye yönelik planları var ayrıca bunu yapma olanağına da sahipler. Kısa bir süre önce 2017 yılı için 10.000$ Lemelson-MIT Öğrenci Ödüllerinden birini kazandılar; bu ödül cihazın rafine edilmesi ve geliştirilmesi için harcanacak.

Ekip üyesi ChandaniDoshi, Smithsonian.com’a gönderdiği bir e-postada “Şu anda kamera yalnızca görüş alanının fotoğrafını çekiyor. Cihazın, tüm sayfayı tek seferde taramasını sağlayan el tarayıcıya benzer bir cihaz yapmayı hedefliyoruz.” dedi. Eğer bu fikirde başarılı olurlarsa, cihazın kullanımı daha basit hale gelecek ve okuyucunun sayfanın neresinde kaldığını hatırlama ihtiyacı yok olacak.

Engelliler için erişilebilirlik, geçmişe oranla daha fazla dikkat çekiyor. Avrupa Birliği, ürün ve hizmetlerin, engelli kişiler de dahil olmak üzere daha fazla kesim tarafından erişilebilir olmasını zorunlu kılacak kurallar hazırladı.

ABD’de resmi verilere göre 1.3 milyon görme engelli kişi bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelindeki 285 milyon kişinin görme problemiyaşadığını tahmin ediyor – 39 milyonu görme engelli, geri kalan 246 milyonu ise düşük görüşlü. Amerikan Görme Engelliler Vakfı, görme engelli kişilerin yüzde 10’dan daha azının Braille anlayabildiğini ve bunun öğretmen yetersizliğinden dolayı olduğunu tahmin ediyor.

Buna rağmen, iki yıl içinde piyasaya çıkması gereken Tactile, herhangi bir kütüphanedeki herhangi bir kitabı Braille anlayanların erişebilmesini sağlayacak – ayrıca Braille’ın kendisini daha erişilebilir ve öğrenmesi kolay hale getirecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Sevgili Aleyna, bizi takip ettiğin için ve yorumun için teşekkür ederiz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı