Sürücüsüz Otomobillerde Son Durum Ne? - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Sürücüsüz Otomobillerde Son Durum Ne?


Bilim kurgu filmlerinde yıllardır sürücüsüz araçları görüyorduk. İnternet devriminden sonra da acaba olur mu diye düşünmeye başlamıştık. Ve artık işte o sürücüsüz araçlar çoktan gerçek oldu hatta yakında da hepimizin hayatına girmiş olacak. Hatta bugünlerde birçok şirket bu alana milyarlarca dolar yatırım yapıyor ve çok yakın gelecekte kapılarımızın önünde bu otonom araçlar olacak. Peki sürücüsüz otomobillerde süreç ne şekilde işliyor ve son durum ne? İşte detaylar…

Daha önce prototip olarak birçok araba örneği üretilse de ticari anlamdaki ilk otomobildevrimi 1900’lerin başında ABD’de Fordile oldu. Orta gelir seviyesindekilerin de alabileceği bir seri üretim aracıydı. 2. Dünya savasından sonra ise toparlanan Almanya, otomobilendüstrisini domine etmeye başladı. Bugünlerde ise Çin, Güney Kore ve Japonya’nın da içinde olduğu küresel bir rekabet söz konusu.

Yapılan testlerin sonuçları ve ortaya çıkan en büyük engel ne?

Google Waymo, Nvidia, Apple, Daimler-BMW, Ford, General Motors, UBER, Tesla bu alana yatırım yapmaya devam eden en büyük şirketler konumunda.

Sürücüsüz otomobille ilgili testler hızla sürmekle birlikte, bazı olumsuz örnekler de olmuyor değil. 2018 yılında ABD’de testler sırasında bir sürücüsüz UBER aracı çarpma sonucu birinin ölümüne sebep oldu. Bu durum testlerin daha uzun sürmesi gerektiğini düşündürttü. Ancak farklı bir bakış açısıyla, bugün trafikteki kaza oranını düşündüğümüzde kötü örnekler olsa da sürücüsüz otomobil lerin çok daha az kaza yapacağı kesin. Şu an ortak kullanıma açık alanlarda sürücüsüz otomobil kullanımı dünyanın birçok ülkesinde yasak. Almanya ise 2017’de genel alanlarda test yapılmasına dair kanunu kabul etti.

Sürücüsüz otomobillerin önündeki en büyük engel ülkeler bazındaki yasal düzenlemeler. Ayrıca işsiz kalacak milyonlarca şöför de bu gelişmenin daha yavaş olmasını istiyor. Diğer engel ise internet bağlantı sorunları. 5G ile dünyada oldukça gelişen internet erişimine rağmen hala internetin olmadığı bölgeler var.

Peki sürücüsüz otomobiller ne zaman hayatımızda olacak? Planlanan 5 aşamalı geçiş süreci nedir ve şu an hangi aşamasındayız? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Perfectly composed subject matter, Ꭱeally enjoyed ⅼooking tһrough.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı