Sürücüsüz Kamyon Trafiğe Çıkmaya Hazırlanıyor!

Sürücüsüz kamyon da çok yakında trafiğe çıkmaya hazırlanıyor. Peki bu yeni otonom araç hangi ilginç özelliklere sahip olacak? Haberimizde...

Otonom araç teknolojisinin yeni örnekleri her geçtiğimiz gün artıyor. Hatta öyle ki otonom araçlar arasına dahil olan bir sürücüsüz kamyon da çok yakında trafiğe çıkmaya hazırlanıyor. Peki bu otonom kamyon hangi ilginç özelliklere sahip? Haberimizde…

Sürücüsüz kamyon hangi ilginç otonom araç teknolojisine sahip?

Günümüz dünyasında artık araçlar bir sürücüye ihtiyaç duymadan yol alabiliyor. Kendi kendine yani sürücü koltuğunda biri olmadan gidebilen otonom araç örnekleri dünyada oldukça fazla. Bunların arasına kısa bir süre önce bir yenisi eklendi. Kendi kendine gidebilen sürücüsüz kamyon… Embark isimli şirket tarafından geliştirilen otonom kamyon ilginç özelliklere sahip.

Otonom kamyonu geliştiren ekipte Google ve Nasa’dan da mühendisler de yer almış. Sürücüsüz kamyon koltuğunda sürüş esnasında elbette ki biri oturmuyor. Fakat yine de güvenlik amaçlı bir kamyon sürücüsü araçta bulunuyor.

Etrafındaki nesneleri algılayıp ona göre hareket eden otonom kamyon, sensörlere ve sinir ağlarına sahip. Bu derin sinir ağları kamyonun kendi deneyimleri sonucunda sürüşü öğrenebilmesini sağlayan bir yapay zekadan oluşuyor. Kamyon bu yapay zeka sayesinde herhangi bir engelle karşılaştığında nasıl hareket etmesine dair eğitiliyor.

Kamyonun 5 kamerası var ve o kameralarla etrafındaki araçları simule halde görüyor. Yoldayken çevresindeki araçları fark edebiliyor, şeritleri algılayabiliyor. Hatta yavaş giden bir aracın önüne bile geçebiliyor. Yaklaşık iki yıl önce ilk test sürüşünü Nevada’da yapan bu sürücüsüz kamyonun, yakın bir zamanda trafiğe çıkması bekleniyor.

Otonom kamyonlar şuan ABD ‘de 500 şirketin yük taşımacılığını yapıyor. Ve şirketi yeni kamyonlar üzerinde de çalışmaları devam ediyor. Ayrıca bu teknoloji dünyadaki pek çok yatırımcıdan 50 milyondan fazla da yatırım aldı.

Peki siz sürücüsüz araçlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce sürücüsüz kamyonlar ne kadar güvenilir? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Türkiye’nin Otonom İnsansız Kara Araçları!” haberimizi okumak için burayatıklayın.
  • UFO Benzeri Araç Geliştirildi!” haberimizi okumak için burayatıklayın.
  • Sürücüsüz Bisikletler ile Karşılaşmaya Hazırlanın!” haberimizi okumak için burayatıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emircan Erdönmez

Emircan Erdönmez

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı okuyor, tasarlıyor, çiziyor ve izliyorum. Teknoloji odağında film, dizi, sosyal medya gündemini takip ediyor. Tüm bunları size Moblobi.com’daki köşemde aktarıyor olacağım. Moblobi köşem: https://moblobi.com/author/emircan-erdonmez/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı