Sürücüsüz Araçların Artık Gözü Var! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Sürücüsüz Araçların Artık Gözü Var!


Otonom araçlar (sürücüsüz araçlar) belki de yakında sokaklarda çokça karşılaşacağımız ama güvenliğinden bir türlü emin olamadığımız hakkında çokça konuşulan ve haber yapılan teknoloji ürünleri arasında…

Araştırmalar şaşırttı, peki ya otomobil firmaları ne yaptı?

Jaguar Land Rover firmasının yaptığı bir araştırma sonuçlarına göre yayaların yüzde 63’ü, otonom (sürücüsüz) araçların sayısı fazlalaştıkça, sokaklarda yürümenin daha az güvenli olacağına kendilerini inandırmayı seçmişler. Davranışsal tepkilerle bağlantılı psikologlarla çalışan Jaguar bu düşünceleri nasıl karşıladı dersiniz?

Bireylerde güven duygusunun nasıl işlediğini inceleyerek, otonom araçların (sürücüsüz araçlar) yayalarla bir çeşit bilgi paylaşabilmesi için yeni yollar aradığı ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre yayalar karşıdan karşıya geçerken sürücülerle göz göze gelerek bir çeşit göz kontağı içerisine girerek kendilerini güvende hissediyorlar. Bu Firmanın yaptığı araştırma sonuçlarında ise otonom araçların (sürücüsüz araçlar) insanlara, kendilerini fark edebildiği bazı mesajları verebilmeleri, yarının otomatik teknoloji dünyası için oldukça önemli bir gelişme olarak sayılıyor.

Yayalar ve bisikletçiler bu otonom araçlara (sürücüsüz araçlar) güvenmekte zorlanırken, Jaguar, otonom aracın yayalarla ve bisiklete binen toplulukları veya bireyleri fark ettiğini belirlemek amacıyla, araçlarına yayalarla göz göze gelen ve direkt göz teması kuran sanal gözler taktı.

Yayalar neden otonom araçlara güvenmiyor, bekleyen tehlike ne olabilir?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı