Sokaktaki Banklar Telefonumuzu Şarj Edecek!

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok eşyanın her geçen gün akıllısı ortaya çıkıyor. Akıllı cihazlar ise daha fazla internet ve şarj ihtiyacı doğuruyor. Şimdi sizi telefonları şarj eden akıllı banklar ile tanıştıralım.

Akıllı banklar telefonlarınızı güneşten aldığı enerji sayesinde şarj ediyor. Amaç insanların gün içerisinde buluştukları bankları, telefon şarj ettikleri bir nokta haline de getirmek.

Bu akıllı bankların adı Soofas ve MIT Media Lab’in bir parçası olan Charging Environment tarafından geliştirilmiş. Şu an Boston’da belirlenen çeşitli noktalara şimdiden altı adet bank yerleştirilmiş; hatta Massachusetts ve Cambridge gibi yerlerin parklarında da bu güneş enerjisiyle çalışan akıllı bankları görmek mümkün.

Akıllı bankaları üreten firmanın elinde kurulmaya hazır yüz adet güneş enerjili bank da bulunuyor. Eğer banklara talep olursa daha fazla üretim yapmayı planlıyorlar.

Akıllı banklar sahip olduğu elektronik parçalar nedeniyle biraz yüksek fiyatlı olacak. Ürünün benimsenmesi ve deneyimlenmesi adına daha uygun bir fiyata piyasaya sunuluyor olması faydalı olabilir. Şu an firma bankların farklı lokasyonlara da yerleştirilebilmesi adına sponsor arayışı içerisinde.

Bu akıllı banklar sadece şarj etmekle kalmıyor ayrıca gürültü seviyesi, çevresinden geçen insan sayısı, hava durumu ve hava kirliliği gibi verileri de topluyor. Aslında Soofas adlı bu bank, insanların telefon şarjı bahanesi ile telefonlarının şarj edilmesi sırasında dışarıda sosyal etkileşim kurabilecekleri ve konuşabilecekleri bir nokta olmayı da amaçlıyor. İnsanlar burada telefonlarını şarj ederken bir yandan da emaillerine, sosyal medyaya ya da internete göz gezdirebilecekler ve bir yandan da bankta oturan diğer kişilerle sosyalleşebilecekler.

Peki bu akıllı banklar bize başka neler sağlayacak?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı