Sizi Ürkütebilecek 5 Garip Robot

Günümüz teknolojisi her geçen gün gelişmeye ve üzerine koymaya devam ediyor. İnsan gibi hareket edebilen, gülen, konuşan, yüz mimiklerini gerçekçi bir şekilde yansıtabilen birçok yeni robot üzerinde çalışılmakta. Bazı robotlar o kadar gerçekçi olabiliyor ki bu da ister istemez bazı insanları ürkütebiliyor. İşte, sizi ürkütebilecek 5 garip robot

Sizi Ürkütebilecek 5 Garip Robot

– Osaka Üniversitesi’nden Telenoid İsimli Robot

Advanced Telecommunications Research Institute International ve Osaka Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından üretilmiş olan Telenoid isimli robot, insanların varlığını hareket ve ses titreşimleri yolu ile aktarabilen, taşınabilme özelliğine sahip bir robottur.

Hayalet benzeri beyaz gövdesi ve gerçekçi gözleri ile son derece tuhaf bir görünüme sahip olan bu robot, sanki uzak bir tanıdık ile iletişim kuruyormuşsunuz gibi davranıyor ve hissettiriyor.

– Diego-San – Yürümeye Başlayan Robot

Tıpkı yürümeye başlayan çocuklar gibi programlanan ve geliştirilen Diego-San isimli robot, Hanson Robotics firması tarafından üretilmiştir.

Bir bebeğin yüzüne benzetilen ve Japon asıllı Kokoro’dan vücudu deyip yerinde ise paketlenen araştırma amaçlı kullanılan bir robottur. Tıpkı bebekler gibi gözlerindeki kameraları ve 27 motor tarafından kontrol edilen etkileyici bir yüzü kullanarak insanlar ile sezgisel olarak iletişim kuran bir öğrenme robotudur. Bu küçük adamın yüzündeki gerçekçi ifadeler sizi bir hayli ürkütebilir.

– İngiltere’den Kaspar Sosyal Robotu

Kapsar, sizi ürkütebilecek diğer robotlardan biri. Hertfordshire Üniversitesi tarafından geliştirilen çocuk boyutlu insansı bir robot olan Kaspar, otizimden ve diğer iletişim güçlüklerinden muzdarip olan çocuklar için sosyal bir arkadaş olarak tasarlandı. Bunun yanı sıra gerçekçi bir saç kesimi ve gözleri ile manken benzeri yüzü sizi kolayca korkutabilir.

– Duygularını Kaydedebilen CB2

Ürpermenize neden olabilecek bir diğer robot olan CB2, biyomimetik gövdeli bir çocuk robotudur. Osaka Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir.

Makine, göz kameralarını kullanarak duygusal ifadeleri yakalar ve iki yaşındaki bir çocuğun fiziksel ve zihinsel yeteneklerini taklit etmeye çalışır. Bir sandalyede otururken bacaklarını sallamak ve nefes alma hareketini taklit ederken omuzlarını hareket ettirmek gibi çeşitli eylemler gerçekleştirir.

– Dudak Hareketli Kobian Robot

Japonya’daki Waseda Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir.

Bu makine, kültüre özgü selamlaşmaları gerçekleştirmek için geliştirildi ve gerçek bir insan gibi ifadeler gösterebilmekte. CPU’dan yapılmış bir kafaya sahiptir ve dudaklarının tuhaf hareketleri, kafasının salınımları ile insan konuşmasını simüle edebilir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“İlk İnsansı Robot Hakkında Bilinmeyenler” okumak için buraya tıklayın.
“İnsanlar İçin Tehlikeli Robotlar İçin Kolay 7 İş” okumak için buraya tıklayın
“Yaptıkları ile Şaşırtan Dünyanın En İyi 6 Robotu!” okumak için buraya tıklayın.
“İnsana En Çok Benzeyen 7 Robot!” okumak için buraya tıklayın.

“Sizi Ürkütebilecek 5 Garip Robot” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı