Sizi Artık Yüzünüzden Tanıyorlar!

Herkese Selamlar! Hani bir söz vardır genellikle baba yiğit edalarıyla “Ben adamı gözünden tanırım!” denir; aslında dile getirmesek de bir kısımdan ziyade birçoğumuz da böyle düşünüyoruzdur. Yeni birisiyle tanıştığımızda genellikle ilk refleksimiz karşımızdaki kişinin mimiklerinden ve jestlerinden karakterini az biraz çözmeye çalışmak olur. Özellikle polis olan kişiler için bu mimikleri çözerek olası suçluları deşifre etmek bazen hayati önem taşır. Bu yüzden WeSee isimli firma Yüz Tanıma Sistemi konusunda sağlam bir adım atmış durumda.

Halihazırda Kullanılıyor

Günümüzde hali hazırda yüz tanıma teknolojisini ‘Face Id’ adıyla kullanan birçok mobil cihaz üreticisi bulunuyor. Hatta pek çok banka kullanıcılarına banka hesaplarına yüz tanıma sistemi ile girme lüksünü sunuyor. Hatta telefonlarımız bile yüz tanıma ile açılıyor. Böyle değerli bir teknolojinin bir tık öteye taşınması ise olasılıktan da öte. WeSee isimli firma bu yüz tanıma sistemini geliştirdiklerini, böylelikle cihazların yüz algılama dışında bu yüzlerdeki mimiklerden yola çıkarak karşısındaki insanın endişe ve sakinlik gibi duygularını da tespit edebileceğini belirtiyor.

Şu an bazı ülkelerde kullanılmaya başlandı bile, peki bu ülkeler hangileri? Bu sistemin hata payı var mı?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Yigit Can Türk

Yigit Can Türk

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve aynı zamanda içerik yazarıyım. Bir de küçük akvaryum balıklarım var. Ama bunun konumuzla pek bir ilgisi yok. Moblobi.com’da sizlerle "YİĞİT CAN İLE TEKNOLOJİ SOHBETLERİ" köşemde teknoloji hakkında sohbet edecek ve bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Yiğit Can'ı daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu https://www.youtube.com/watch?v=xywwP6qxbLk linkinden izleyebilirsiniz. Yiğit Can'ın Moblobi.com için oluşturduğu intoyu izlemek için https://youtu.be/aEQPfRx309s linkine tıklayabilirsiniz. Yiğit Can'ı sosyal medyada da takip etmek isterseniz: LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yesyigitcan/ Instagram: https://www.instagram.com/yesyigitcan/ Facebook: https://www.facebook.com/yigitcan.turk.73


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı