Sesli Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık akıllı telefonlarımıza, bilgisayar ve tabletlerimize sesli bir şekilde komut verebilir hale geldik. Sanal asistan ya da akıllı asistan da dediğimiz bu olay gündelik hayatta birçok işimizi kolayca yapmamıza olanak sağlıyor. Peki sesli asistan nedir ve nasıl kullanılır?

Sesli asistan; telefon, tablet, bilgisayar veya internete bağlı herhangi başka bir cihazda kullanabildiğimiz kişisel bir yardımcıdır. Artık bu akıllı asistanlara artan rağbet nedeni ile birçok teknolojik cihazın içinde bunlar yüklü gelmekte. En yaygın kullanılan sesli asistanlar; Apple markasındaki Siri ve Microsoft’un geliştirmiş olduğu Google asistandır.

Sesli Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sesli asistanlar, sesli komutlar sayesinde yönlendirilir. Bu sistem sayesinde soru sorabilir, telefon edebilir, yakınınızdaki yerleri görebilir, alışveriş yapabilir, bankaya para yatırabilir, görevlerinizi hatırlatmasını isteyebilir, müzik çalabilir ya da öğrenmek istediğiniz her bilgiyi talep edebilirsiniz.

Önümüzdeki yıllarda, gelişen yapay zeka teknolojileri ile birlikte yakında birçok işimizi bu sanal asistanlar ile sadece sesli komutlar yardımıyla yapacağımız öngörülmekte.

Sesli Asistan Nasıl Çalışır?

Akıllı cihazımızın sesli asistanını kullanmak için öncelikle bir internet bağlantısına sahip olmamız gerekir. Sesli asistanlar, yazılımları doğrultusunda belli komutları anlayabilme yeteneğine sahip.

Akıllı cihazınızın içerisindeki hoparlöre giden soruyu tarttıktan sonra size cevabı verecektir. Hava durumu ya da saat kaç gibi basit bir soruyu soracak olursak bunu gelişmiş yazılımı sayesinde internette taratıp bize cevabını verecektir. Sesli komut verirken anlaşılır konuşmak gerekiyor. Yoksa akıllı asistan doğru sonuca ulaşamaz.

Aynı zamanda Apple’ın Siri yazılımı gibi bizimle konuşabilen sesli asistanlar da mevcuttur. Siri, konuştuğunuz dili biliyorsa sizin sorularınıza da bir insan gibi cevap verecektir. Sorduğunuz soruya en uygun cevabı kendi yapay zeka süzgecinden geçirdikten sonra size söyler.

Gelecekte Sesli Asistanlar

Gelecek dünyada sesin önemini kimse inkar edemez. Bu sebepten ötürü şirketler sesli asistandan en iyi ve faydalı yararlanmanın yolarını arıyorlar. En üst noktaya yerleşmek için sesli komutlarla çalışan makinelere uygun teknolojiler geliştirmeye devam etmekteler.

İleride sesli asistanlar üzerinden müşteriler ile konuşarak etkileşim kurabilme gibi teknolojilerin gelişeceği söyleniyor. Günümüzde bile oldukça büyük bir öneme sahip ve bir çok alanda kullanılan sesli asistanlar, gelecek zamanlarda hayatımızda daha fazla yer edinecek gibi duruyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Etrafınızdaki Yemekleri Algılayan Sesli Asistan!” okumak için buraya tıklayın
“Sesli Asistan Siri, Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söylüyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka İçeren Sesli Asistanlar ile Alışveriş Dönemi!” okumak için buraya tıklayın.

“Sesli Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı