Şarjım Bitiyor Derdine Çözüm Bulundu!

Geliştirilen bu yenilikçi teknoloji sayesinde artık şarj ınız aylarca dayanabilecek. Bu teknoloji nedir diye merak edenler için bu teknolojinin adını hemen paylaşalım: Yenilikçi olan teknolojimizin adı tekil atom transistörü

Günümüzde insanların en şikayetçi oldukları problemlerden birisi olan şarjım bitiyor korkusunu bu yazımda sizlerle birlikte ele almak istiyorum. Telefonlarımızın çoğunlukla en fazla 2 gün dayanan şarjları bizlerin bir anda şarjım bitiyor panik ve korkusunu gün içinde sıklıkla duymasına neden oluyor diyebiliriz. Peki bu şarj sorunumuzu tamamen ortadan kaldırmak mümkün mü?

Fizikçi  bir profesör olan Thomas Schimmel’in Teknoloji Enstitüsün’de olan (KIT) ekibi, bundan yıllar önce çok iyi derecede olan bir buluşa imza attılar. Profesör ve ekibi dünyanın en küçük transistörünü ortaya çıkardıklarında  tarihler 2004 yılını gösteriyordu. Elektronik alanında önemli bir yapı taşı konumunda olan bu buluş, şimdilerde yani içinde bulunduğumuz zaman diliminde tekrardan gündeme gelmiş durumda.

Bu kuantum adı verilen elektronik bileşen, bir düzeneğin katı halindeki bir  elektronun yeniden konumlandırılmasıyla beraber elektrik akımı yaratıyor. Tekil atom transistörü oda sıcaklığında çalışabilirken, bilişim alanı gibi dallarda yeni perspektifler sunabilecek son derece düşük ve zayıf bir enerji tüketimine sahip. Standart işlemcilere göre 10 bin kat daha küçük olan bu teknoloji, bizimde tahmin ettiğimiz üzere bir cep telefonunun pil ömrünü fazla düzeydeki  ölçülerde uzatabiliyor. Ayrıca bu teknolojinin oda sıcaklığı gibi bir ortamda da çalışabiliyor olması onu farklı kılan etmenlerin başında geliyor. Kuantum bilgisayarlarında geliştirilen bu teknoloji bizi epeyce şaşırtacak gibi gözüküyor.

Telefon şarjlarının hiç bitmediği bir dünya gerçek mi oluyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı