Sanal Gerçeklik, İşinizi Değiştirmek Üzere!

Şu sıralar hem en çom konuşulan hem de en çok merak edilen konulardan birisi: Sanal gerçeğin son zamanlarda ne kadar ilerlediği konusu…

VR, oyun teknolojisinde yeni bir çığır olarak düşünülürken, gerçekten de oyuncuları en sevdikleri oyun dünyalarına kapılmaları sağlandı. Son birkaç on yıl içinde oyun cihazının pek çok örneği yapılmış olsa da, Oculus Rift, özellikle 2010’da VR kavramını ön planına getirdi.

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik (AR) oyun alanının dışında da pratik kullanımlara yöneldi. Geliştiriciler, gerçek yaşam simülasyonu yazılımı gibi konularda pek çok denemeler yapıyor. Örneğin evlerinin konforunda Everest’e tırmanmaya dahi olanak sağlıyor. Psikologlar, fobileri ve daha ciddi zihinsel hastalıklarla mücadele etmek için bu teknolojiyi kullanmayı hedefliyor. AR yardımıyla mobilya alışverişini kendi evlerinin içerisinde görerek yapabiliyorlar.
Değişen Alışveriş Deneyimleri

Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz VR ve AR deneyimleri en etkili kullanımları iş dünyasına da taşıyor olacak. Entrepreneur yazarı Amy Cook, Upload Inc CEO’su Taylor Freeman ile işletmelerin projelerini ve operasyonlarını iletişim kurmak, öngörmek ve hızlandırmak için sanal gerçekliği kullanabileceği önemli yollardan bazıları hakkında konuştu.

Değişen Toplantılar, Görüşme Şekilleri

Muhtemelen, iş gezisi ile eşanlamlı güvenlik kontrolleri ve uzun hatlar uğraşmaktan bıkmışsınızdır. Neyse ki, son yıllarda yapılan sesli ve video konferans gelişmeleriyle uçuş yapmayı bırakmaya başlamışşsınızdır. Bu iletişim biçimi genellikle bazı kesimlerce güvenilmez veya profesyonellik dışı gibi görünse de gelecekte çok daha gelişecek ve VR toplantı konseptleri yaygınlaşacak. Toplantılarınızı meslektaşlarınız, iş ortaklarınız veya potansiyel müşterileriniz gibi tüm katılımcılarınız ile birlikte sanal bir alana taşıyabilirsiniz.

Stanford Üniversitesi Sanal İnsan Etkileşimi Laboratuvarı müdürü Jeremy Bailenson, teknolojinin daha sofistike hale gelmesiyle VR iş görüşmeleri bugünün video konferanslarında kaybolmuş incelikli iletişimi de sağlıyor olacağını öngörüyor. Örneğin bir gün kullanıcıların dokunuş ve koku alma imkânı dahi bulabileceğini düşünüyor.

Freeman, “Şu anki dijital toplantı çözümleri doğal olarak kusurlu” diyor ve ekliyor: “Tek seferde yalnızca bir kişi konuşabiliyor ve video ve ses her zaman problemli yansıyor. VR’de bir toplantıya katıldığınızda, aynı dünyevi duyguları birden fazla kişiyle paylaşabilir, doğal olarak 3B nesnelerle etkileşim kurabilir ve gerçek dünyada olduğu gibi bireylerle birebir konuşabilirsiniz. ”

Ne yazık ki, bu sanal toplantıların kullanımı hala büyük ölçüde deneysel, ama çok yakında deneyimsel olarak pek çok alanda kullanılıyor olacak.

Değişen Ortak İşler, İşbilikleri

Diyelim ki siz mimarınız. En sevdiğiniz mimari yazılımda bir plan hazırlamak için saatlerce uğraşarak sayısız saat harcıyorsunuz. Model dosyalarınıza son rötuşlar koyun ve proje dosyasını bir eleştiri için üst düzey bir meslektaşınıza veya müşterinize e-postayla gönderin ve yanıt bekleyin. Belki saatler veya belki de günler sonra tasarımınızın bir felaket olduğunu duyabilir veya baştan başlamanız gerekebilir. Peki bu noktada müşteri ya da yönetici ortakla, tasarım süreci boyunca daha erken işbirliği yapıp, krizi nasıl önlemiş olabilirdik? VR ve AR teknolojileri ile yapılacak ortak çalışmalar ve toplantılar sayesinde bu krizi daha önce veya daha az zararla atlatabilme şansımız daha yüksek olabilir.

Bunun gibi yine sanal alanda gerçek zamanlı olarak arkadaşlarınızla birlikte bir araba motoru için yeni bir prototip analiz ederek; projenin çalışma alanına girmeden önce bir güneş paneli kurulum şemasını görselleştirmek de VR ve AR teknolojisi ile yapabileceğiniz çalışmalara güzel örnekler oluşturabilir.

John Restrick Cisco Systems’in teknoloji şefi… Restrick, “Bu senaryoların tamamı, insanları birbirine bağlamak, bilgiyi verimli bir şekilde paylaşmalarını ve içerikte işbirliği yapmalarını sağlıyor” diye bu durumu özetliyor.

Bir işletmenin başarısı, etkin bir şekilde çalışabilme yeteneği ile ölçülür ve bu sanal çalışma alanları, iletişimsel veya stratejik tutarsızlıklarla, karışıklıkları da önemli ölçüde azaltacaktır.

Değişen verimlilik ve sağlık

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bütün gün iş yerinde oturmanın beyin aktivitesini düşürdüğünü ve sayısız sağlık sorununu taşıdığı belirledi. Bu bulgular ışığında, işyerimizde biraz daha hareketli olmamızın zamanı gelmiş olabilir. Sanal gerçeklik, bunu yapmamıza da yardımcı olacak teknolojileri içinde barındırıyor diyebiliriz. Bir VR ortamı olması insanları farklı yerlerde ve hareket içerisinde yaşamaya ve çalışmaya teşvik edecektir. Ayrıca, sanal alanda etkileşim kurmak için kullanılan kontroller, bir bilgisayara yazarak ve tıklatmaktan çok daha ergonomiktir.

Freeman, “VR, halihazırda fiziksel ve zihinsel sağlığım üzerinde derin etkiler yapıyor” diye belirtiyor. “Paraplejikler vücutlarının kontrolünü ele geçiriyor, TSSB kurbanları başarılı bir şekilde iyileşiyor, doktorlar VR simülasyonlarını başka birçok örnekle birlikte ileri cerrahi tedaviye başarıyla hazırlamak için dahi kullanıyorlar. Sürükleyici teknoloji yeni nesil sağlık hizmetlerinin kilidini açıyor.” diye ekliyor.

VR’nin ve AR’nin işyerinde tam olarak benimsenmesi ve kabul edilmesi birkaç yıl alabilir, ancak bizi birbirimize bağlamak, iş yapmak, ilham vermek ve harika bir teknoloji yaratmak için her geçen gün daha da bu teknolojinin iş ve özel hayatımıza getireceği devrimsel yeniliklere yakınlaşıyoruz.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı