Sağlık Çalışanlarının Yükünü Hafifletecek Sağlık Robotu Geliştirildi!

Sağlık Robotu koronavirüs sürecinde sağlık çalışanlarına destek olacak...

Covid 19’un patlak verdiği Çin robot teknolojisini koronavirüs ile mücadelede kullanmaya başladı. Sağlık çalışanlarının yükünü hafifletebilmek için sağlık robotu geliştirdi. İşte detaylar…

Koronavirüs yakın temasla bulaştığı için sağlık çalışanları evlerine gittiklerinde ailelerine yaklaşmaya korkar oldular. Hatta bu süreçte sağlık çalışanlarının birçoğu ailesinden ayrı olarak kalmaya başladı. Çünkü her ne kadar hastayı tedavi ederken kendilerini izole etmiş olsalar da; hastaneler bu hastalığın merkezi olduğu için büyük bir risk altındalar. Çin insanlarla teması azaltmak ve sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak için sağlık robotu geliştirdi.

Sağlık robotu neler yapabilecek?

Çin robot teknolojisi konusunda oldukça gelişmiş bir ülke. Hemen hemen hizmet sektörünün her yerinde robotları çalışma hayatına kattı. Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu zorlu süreçte de robotlardan yararlandı. Büyük risk altında olmalarına rağmen fedakarlık gösteren sağlık çalışanlarının iş yükünü hafifletebilmek için sağlık robotunu hastanelerin kadrosuna ekledi.

Sözkonusu sağlık robotu Çin’de popüler olan Cheetah Mobile şirketi tarafından geliştirildi. Yapay zeka teknolojisinden gücünü alan bu robot; hastane içerisinde bir personel gibi gezinebiliyor ve sağlık çalışanlarına tıbbi cihazların taşınma konusunda yardımcı oluyor.

Medikal robotlar ön teşhiste de kullanılıyorlar. Hastaların vücut sıcaklığını ölçebiliyor ve hastalara rehberlik edebiliyorlar.  Ayrıca sağlık robotu hastaya ait verileri dijital ortamda toplayarak, doktor ile hasta arasındaki iletişimi hızlandırıp, kolaylaştırıyor. Bu robotlar sayesinde hastaların rutin incelemeleri uzaktan gerçekleştirilebiliyor.

Uzaktan tedaviyi mümkün kılan bu robotlar sayesinde, sağlık çalışanları rutin incelemelerini uzaktan yapabilecekler. Ayrıca sağlık robotu aracılığıyla hasta ile doktor videolu görüşme de yapabilecek. Bu sayede hastalarla sağlık çalışanları daha az temasta bulunmuş olacak.

Hastalık döneminde oldukça kullanışlı gibi gözüken sağlık robotu, geniş vadede bakıldığında olumsuz sonuçlara da sebebiyet verebilir. Robotlar sayesinde iş yükü hafifleyeceği gibi insana olan ihtiyaç da azalacaktır. Bu da robotlar mesleklerimizi ellerimizden mi alacak tartışmalarını tekrardan gündeme getirebilir.

Peki siz robotların sağlık hizmetlerinden kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dünyanın Seyrini Değiştiren 10 Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sesli Asistan Siri, Koronavirüs Olup Olmadığınızı Söylüyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Afet ve Kazalarda Robot Böcekler Kullanılacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Büşra Öztürk

Büşra Öztürk

Merhaba, ben Büşra. Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım mezunuyum. Gelişen dünyamızdaki dijitalleşmeye entegre olmaya çalışan, gezmeyi, okumayı ve araştırmayı seven bir bireyim. Güncel haberlerden haberdar olmak için sizleri Moblobi köşeme bekliyorum. https://moblobi.com/author/busra-ozturk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı