Sağlığınızı Adım Adım Takip Eden Akıllı Bileklik!

Hindistan merkezli olan giyilebilir teknoloji ürünleri üreten Smartron isimli firma kulağa ilk başta ilginç gelebilecek bir buluşa imza atıyor.

Firmanın çıkardığı Tband ismine sahip bilekliği tansiyonunuzu ölçebiliyor ve EKG çekebiliyor. Smartron Tband yaptığı ölçümlerle hastanedeki cihazlara yakın sonuçlar çıkarır mı henüz kestiremiyoruz. Fakat bu firma kalp sağlığı üzerine oldukça iddialı olduğunu düşünüyor.

Peki bu akıllı bileklikler bizim tam olarak ne işimize yarayacak? Öncelikle bu akıllı bilekliklerin en iyi özelliklerinden birisi EKG çekebiliyor olması. Diğer bir özelliği ise aynı zamanda tansiyonunuzu ölçebiliyor.

Bir akıllı bileklik veya saatin tansiyonumuzu ölçebilmesi için kolumuzdaki kan akışını durdurması gerekir. Böyle bir durum sizin de tahmininiz üzerine mümkün olamaz. Fakat Smartron Tband akıllı bileklik ise tansiyon ölçmek için alışıldık metotların dışında, PWTT (Pulse Wave Transmit Time) adında bir metot kullanıyor. Bu metot sayesinde optik olarak adlandırılan kalp ritmi sensörü ve EKG sensörü aynı anda ve zamanda kullanılarak bir tansiyon ölçümü yapılıyor.

Bu metot bazıları tarafından eleştiriliyor. En büyük sebebi aslında bizim de aklımıza gelen güvenilir olmaması yönünde. Smartron tband akıllı bilekliğin bu konuda nasıl bir performans göstereceği merak ediliyor.

Peki bu bileklik sağlığımız hakkında bize başka neler fısıldıyor? Hangi özelliği sporcuların dikkatini çekecek?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı