Reel Dünyada 10 Artırılmış Gerçeklik Örneği

Teknolojinin en güçlü kanıtlarından biri olan Augmented Reality‘yi (Artırılmış Gerçekliği) gerçek dünya ortamına bir bilgisayar girdisinin eklenmesi olarak tanımlayabiliriz. Peki, siz gerçek hayatta artırılmış gerçekliğin örneklerini hiç gördünüz mü? Eğitim, turizm, eğlence, hizmet ve daha birçok sektörde örnekleri ile karşılaşabileceğiniz artırılmış gerçeklik uygulamaları, bir hayli şaşırtıcı ve etkileyici çalışmalardan oluşmaktadır. İşte artırılmış gerçeklik ile yapılmış ve sizleri oldukça şaşırtacak 10 artırılmış gerçeklik örneği.

Reel Dünyada 10 Artırılmış Gerçeklik Örneği

1. Snapchat

Yanlış duymadınız. Snapchat, artırılmış gerçeklik teknolojisinin en belirgin örneklerinden biridir.

Kullanıcının yüzünü tarıyor, hatlarını işaretliyor ve seçilen efekti tam olarak yüzünüze uyguluyor.

2. 2012 Coachella – Tupac Konseri

Ölümünden 16 yıl sonra konser sahnesinde Tupac’ı izlemek tüyler ürpertici olmalı. Özel sahne, ışıklar ve dekor ile oluşturulan Tupac hologramı, 2012 yılında Coachella sahnesinde düzenlendi.

En havalı listesine girmesindeki önemli detaylardan biri hayatını kaybetmiş usta bir sanatçıyı şehrin belki de dünyanın en büyük festivalinde sahne aldırmak ve izleyicilere birden fazla duyguyu aynı anda yaşatmak.

3. Sephora Sanal Sanatçı

Kozmetik şirketi olan Sephora, Artırılmış Gerçeklik sayesinde tüketicilerin ürünlerini dijital bir şekilde deneyebilecekleri bir girişim sundu. Müşterilerine kozmetik ürünlerini dijital bir görünümde deneme imkanı veriyor. Bunun yanı sıra kişinin kendisine farklı görünümler sunabileceği bir ortam yaratmakta.

4. Rolex

Rolex de tıpkı Sephora gibi müşterilerine yeni ve farklı stilleri deneme imkanını Artırılmış Gerçeklik uygulamaları ile sunuyor.

5. Ikea

Ikea sayesinde herhangi bir eğitim almadan kendinizi bir iç mimara dönüştürebilirsiniz!

Odanızın dijital görüntüsüne Ikea ürünleri yerleştirip nasıl durduğunu görüyor, çeşitli düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

6. Marshall Visualizer

Marshall firması, sizlere evinizi bin bir zahmetle boyayıp renk nasıl oldu acaba düşünmek yerine artırılmış gerçeklik uygulaması ile duvarınıza hangi rengin yakışacağını kolaylıkla seçme imkanı sunuyor.

Uygulamayı mobil cihazınıza yükleyip boyamak istediğiniz duvara tutup renk seçmeniz yeterli.

7. Audi

Artırılmış gerçeklik sayesinden bayiye gitmeden araba incelemek ister misiniz? İşte Audi, sizlere bu fırsatı sunmakta.

Sanal showroom özelliği ile şaşırtıcı bir girişimde bulunan Audi firması, tüketiciye hem kolaylık hem de farklılık sağlıyor.

8. Loreal Paris – Makeup Genius

Makeup Genius uygulaması ile tüketicilerine sanal makyaj uygulaması yapan Loreal Paris, hem sizlere farklı makyaj uygulamaları ve ürünlerini deneme fırsatı sunuyor hem de bunları yüzünüze dokunmadan yapıyor. Sizce de bu gerçekten de harika değil mi?

9. Gatwick Havaalanı Yolcu Uygulaması

Bu uygulama, artırılmış gerçeklik kullanarak sizleri havalanında dolanıp durmaktan kurtarıyor.

Artırılmış gerçeklik haritalarını mobil cihazınızdan kullanarak binlerce işaret ve yardım sayesinde sizlere zamandan tasarruf etme olanağı sunuyor.

10. AccuVein

Bu cihaz, sağlık alanında artırılmış gerçekliğin en önemli örneklerinden biri olarak dikkat çekmekte. Herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan damar görüntülenmesine olanak sağlamakta.

Artırılmış gerçekliğin birçok sektöre olumlu yönde etkisi oluyor. Umarız ki ilerleyen zamanlarda da birçok başarılı girişimlere imza atılır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Artırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Kullanıldığı 5 İlginç Alan!” okumak için buraya tıklayın.
“Artırılmış Gerçeklik Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?” okumak için buraya tıklayın
“En İyi 5 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.
“Artırılmış Gerçeklik ile Karşılaşabileceğiniz 6 Yer!” okumak için buraya tıklayın.

“Reel Dünyada 10 Artırılmış Gerçeklik Örneği” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı