Plastik Şişe Yerine Su Baloncukları Kullanacağız! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Plastik Şişe Yerine Su Baloncukları Kullanacağız!


Dünyada dakikada 1 milyon plastik şişetüketildiği ve bu gibi plastiklerin ekosisteme verdiği zararlar düşünüldüğünde içtiğimiz suşişelerinin hiçte düşündüğümüz kadar masum olmadığını görebilirsiniz.

Yüzyıllar geçtiğinde bile çözülemeyen atıklar dünyamızı yaşanabilecek daha büyük felaketlere hazırlıyor. Yenilenemeyen petrolle elde edilen şişeler ve bardakların yerine artık daha sürdürülebilir bir dünya sağlayabilmek adına projeler geliştiriliyor. Bunlardan biri şişeler yerine kullanabileceğimiz ağzımıza tek atışta suiçebileceğimiz atımlık su baloncukları. İşte pet şişeler yerine kullanacağımız su baloncukları ile ilgili detaylar…

Su baloncuğu plastik şişe yerini nasıl alacak?

Bu su baloncuğunun adı The Ooho… İngiltere merkezli bir şirket tarafından üretilmiş. The Ooho, aslında yenilenebilir bir su baloncuğu. Bildiğiniz üzere dünyada atıkların büyük çoğunluğunu oluşturan plastik, her geçen gün dünyayı yaşanılamaz hale getiriyor. Üretilen bu su baloncukları ise, gelecek için büyük tehlike oluşturan;  okyanusları, denizleri kirleten plastikatıkların ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Yenilebilir su baloncuğu The Ooho, top şeklinde. Üzeri ise kalsiyum klorid ve kahverengi yosundan yapılmış bir jelatinle kaplanıyor ve içi ise bildiğimiz su. İsterseniz soyup direk balonu ağzınıza atabilirsiniz ya da balonun bir tarafını delip içebilirsiniz. Su baloncuğunun doğal jelatini çıkarıldıktan sonra bile şeklini koruyor. Jelatini çıkardıktan sonra direkt alıp ağzınıza atıyorsunuz ve içerisindeki sıvıyı içebiliyorsunuz.

Su baloncuğu başka hangi içecekler için kullanılacak?

Ooho sadece suihtiyacı için kullanılmayacak. Diğer içecekler için de kullanılabilecek. Böylece içecekler için tüketilen plastiği de azaltıyor olacak. Örneğin; alkollü, alkolsüz tüm içecekler için bu su baloncuğu tüketilebiliecek.

Örneğin koşucuların yarışma esnasında şişeaçmakla vakit kaybetmeden koşu esnasında duraksamadan su baloncuğunu ağzına atıp koşusuna devam edebilmesi bile bu sayede mümkün olabilecek.

Su baloncuğu İngiltere’de çok beğenilmiş. Ayrıca farklı renkleri de mevcut. Su baloncuklarını 4-6 hafta içinde tüketmezseniz bile kendi kendini yok edebiliyor. Geriye hiçbir şekilde artık bırakmadan…

Peki bu su baloncuğu dünyamıza hangi faydaları sağlamayı amaçlıyor? Nasıl görünüyor, nasıl yeniyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı