Penceresiz, Dijital Ekranlı Uçaklar Hayatımızda!

Emirates havayolları firması penceresiz bir uçak tasarımı üzerinde çalışıyor. Günümüzde herkesin uçak bileti alırken dikkat ettiği en önemli noktalardan birisi sanırım nerede oturacağı olmalı. Genellikle cam kenarında bir yer seçmeyi ve pembe toz bulutlarını izlemeyi tercih ederiz. Emirates havayolları penceresiz bir uçak tasarlama yönünde ilerliyor.

Uçakta yolcuları pencereden vazgeçirtecek sebep ise penceresiz halinin daha hafif olması olarak gösteriliyor. Penceresiz uçak derken hemen karamsarlığa düşüp kasvetli bir havası olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte nedeni…

Çünkü Emirates’in pencere yerine geliştirdiği başka seçenekleri de var. Örneğin fiber optik diyebileceğimiz manzara görüntüleri var. Bu sayede gerçekten de bir manzara izliyormuş hissine kapılacağız. Bu manzara yapay olacak nasıl gerçek olarak algılayabiliriz, diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, bu noktada size bende hak veriyorum. Emirates havayollarının yaptığı açıklamalara göre bu teknoloji yani dijital pencereler hava ulaşımlarının geleceği olarak görülüyor.

Hava trafiğinin yaratmış olduğu bu çevre kirliğinin geleceğimiz için olumsuz etkileri tabiki de var. Uçaklar uçarken atmosfere sadece karbondioksit değil, su buharı ve nitrik asit gibi kimyasalları da bırakıyorlar. Bu tasarımda sadece cam tavan değil, uçağın dışına konulan birçok kamera yardımıyla arzu edildiği takdirdebu dijital pencereler aracılığı ile pencere kısmında oluşan görüntüleri de görebiliyorsunuz.

Dijital pencereli uçaklar gibi cam tavanlı uçaklar da yakında hayatımızda olacak, peki ama nasıl?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı