Parmak Hareketiyle Şarj Edebileceksiniz Desek?

Parmak hareketi ile akıllı cihazları şarj etmek ütopik gelebilir. Ancak artık bu mümkün!

Elektronik cihazlar hayatımıza girdiğinden beri pil doldurma olayı başlıca sorunumuz haline geldi. Elektrik prizlerine bağımlı olduğumuz bu zamanlarda kablosuz şarj istasyonları olsa da kullanımı pek yaygınlaşmadı. Priz başından, kablolardan kurtulmak için birçok araştırma yapılıyor fakat tam anlamıyla bir çözüm bulunmuş değil. Fakat bilim insanları yeni bir yöntem keşfetti. Araştırmalara göre artık parmak hareketi ile cihazları şarj edebileceğiz. Daha doğru vucüdumuzun kinetik enerjisini kullanarak şarj sorunundan kurtulacağız.

Parmağımızı hareket ettirdiğimizde telefonumuz şarj olacak…

Buffalo Üniversitesi’ nin ve Çin Bilim Akademisi’ nin yaptığı araştırmalarda artık elektrik soketlerine herhangi bir şey takmak zorunda kalınmayacak. Nano Energy dergisinde yayınlanan araştırmada, özel bir metalik tabaka ve biraz vücut hareketleriyle bunun gerçekleşeceği öngörülüyor. Aslında hepimizin gördüğü ve hissettiği triboelektrik şarj adı verilen etki ile bu olay mümkün olabiliyor. Triboelektrik şarjın oluşumu, bir materyalin başka bir materyalle sürtünerek temasa girmesinden sonra oluşan elektriksel olarak depolama yöntemidir. Düşünüldüğünde gündelik hayatta birine dokunduğumuzda aldığınız küçük bir elektrikten etkilenerek statik elektrik durumu oluşturuyoruz.

Peki küçük bir temastan, parmak hareketiyle bu durum nasıl mümkün olacak?

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı