Öksürük Sesinden Korona Olup Olmadığınızı Tespit Eden Cihaz!

Öksürük ölçen cihaz sesinizden Koronavirüs olup olmadığınızı tespit ediyor...

Tüm dünyayı ele geçiren Koronavirüs salgınının erken teşhis edilebilmesi için yapay zeka teknolojisinden de yararlanılıyor. Bildiğiniz üzere Koronavirüs’ün en önemli belirtilerinden biri de öksürük… Ancak her öksürük elbette Korona olduğunuz anlamına gelmiyor. Yapay zeka teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen bir akıllı öksürük ölçer cihaz sayesinde; öksürüğünüzün gerçekten Koronavirüs’den kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edebiliyorsunuz. İşte detaylar…

Akıllı öksürük ölçer nedir? Nasıl kullanılır?

Koronavirüs ile mücadelede hem kişiyi hem de çevresini korumak için hastalığın erken teşhis edilmesi oldukça önemli. Koronavirüs’ün en bilinen belirtilerinden biri ise öksürük. Fakat biri öksürdüğünde bunun Koronavirüs’ten kaynaklı olduğu kanısına hemen varmak doğru değil. Çünkü hepimizin bildiği sırdana grip vakalarında da bu belirti görülebiliyor. Yapay zeka teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen bir cihaz sayesinde; öksürüğünüzün Korona’dan kaynaklı olup olmadığını tespit edebiliyorsunuz. Bu ciihazın adı ise FluSense.

FluSense isimli akıllı öksürük ölçer, öksürüğü çeşitli kategorilere ayırıyor. Bu işlemi yaparken virüsün protein yapısı baz alınıyor. FluSense’i çalıştıran sistem şöyle işliyor: Termal kamera ile vücuttan yayılan ısı algılanıyor. Aynı zamanda bir mikrofon aracılığıyla sesler kaydediliyor. Kaydedilen veriler, incelenmesi için akıllı sistemlere gönderiliyor.

Öksürüğün Koronavirüs riski taşıyan bir sese sahip mi değil mi, akıllı sistemler ile tanımlanıyor. Tanımlanan sesler yapay zeka ile özel bir sisteme aktarılıyor. Son olarak aktarılan bu sesler, bilim insanları tarafından analiz ediliyor ve bir sonuca bağlanıyor.

Cihazın bir mobil uygulaması da bulunuyor. Eğer ses şüpheli bulunursa, bu mobil uygulama üzerinden kişiye geri bildirimde bulunuluyor. Ölçümün yapılması için temas gerekmiyor; yani hastaneye gidilmesi şart değil. Bu sebeple de cihazın; çeşitli koşullarından ötürü sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişiler için oldukça yararlı olacağı düşünülüyor. Bilim insanlarına göre öksürük ölçer sistem, hastalık teşhisinde oldukça faydalı olabilir.

Peki öksürük ölçen cihazın test sonuçlarında hangi ilginç sonuçlar ortaya çıktı? Bu cihaz ile ilgili endişe ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı