Nükleer Temizlik Robotları Devreye Giriyor!

Nükleer santraller içinde oluşan atık insanlar için büyük risk taşıyor. Bunların taşınımı ve temizliği için bilim insanları robot geliştiriyorlar.

Nükleer santraller de yapılan en küçük hata bile büyük tahribatlara yol açabiliyor. Teknik eksiklikler sebebiyle veya insan kaynaklı oluşan hatalar nedeniyle bu santraller çevre için ve insanlar için çok tehlikeli olan radyoaktif maddeler yayabiliyor. Bu tür kazalar genellikle sıklıkla yaşanmasa da yaşanma ihtimali dahi önlem almayı gerektiriyor.

Nükleer santrallerde atık taşıma ve temizleme büyük bir sorun oluşturuyor. Çünkü bu nükleer atıkların temizleme işi oldukça riskli. Bu sorun üzerine Lincoln Üniversitesi bilim insanları bir çözüm geliştirmişler. Büyük sorun ve risk oluşturan nükleer santrallerdeki bu atık taşıma ve temizleme işi için bir proje fikri ortaya koymuşlar.

Nükleer atık temizlik robotu insanların hayatını nasıl kurtaracak?

Bu fikre göre bu riskli işi robotlara teslim ediyor olacağız. Nükleer santraller’ de kullanılmak üzere nükleer temizlik robotu hayata geçiyor olacak. Bu proje fikri için gerekli destek ise, “İngiltere Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi” tarafından sağlanıyor olacak.

Nükleer santrallerde kullanılacak olan bu nükleer atık temizlik robotunun amacı adından da anlaşılacağı üzere nükleer alana hizmet vermek olacak. Ayrıca bu robotların planlanan bir başka özelliği de yapay zekarobotlar olması ve öğrenme yeteneğine sahip olması oluyor olacak.

Nükleer santrallerde insanların yerini alacaklar…

Bu robotlar, nükleer santrallerde atık taşıma ve temizleme işlevlerini yerine getiriyor olacaklar. İnsanlar için büyük risk oluşturan ve halihazırda da insanlar tarafından yapılan bu riskli işi artık robotlar devralacak. Sözkonusu robotlar dilendiğinde uzaktan kumanda ile de kontrol edebilecek.

Nükleer atık temizlik robotunun, daha önceden de yapımı denenmiş fakat başarılı olamamış. Bu robotlar 2011 yılında denenip başarısız olunca proje bir köşeye atılmamış. Sonrasında bilim insanları neden başarısız olduğu üzerinde durup yeni yapılacak nükleer atık temizleme robotunun başarısı için çalışmalar yapmışlar. Dolayısıyla proje yapay zeka teknolojisini de içine alarak bugünkü bahsettiğimiz haline kavuşmuş.

Bu robotlarla yapması hedeflenenler ise şöyle: Atık taşıyabilme, saha temizleyebilme ve algoritma ile devre dışı bırakabilme gibi özellikleri sağlaması planlanıyor.

Peki bu nükleer atık temizleme robotu ilk denendiğinde neden başarısız olmuştu? 2011’de Japonyada gerçekleşen deprem sonrasındaki nükleer sızıntıda bu robotların başına ne gelmişti? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı