Sound Shirt ile Sesi Hisset!

Sound Shirt, aslında giyilebilir bir hoparlör… Giyildiğinde dokularınız üzerinden yaydığı titreşimler ile müziği ve sesi hissetmenizi sağlıyor. Özellikle işitme engelliler, bu sayesinde titreşimler halinde müziğin varlığını hissedebiliyorlar.

Akıllı t-shirt, sesleri titreşime dönüştürüyor ve her bir nota ayrı bir titreşim yaratıyor. Bas, korno, çello ve vurmalı çalgılar dahil 8 çeşit sesi tanıyor ve her enstrümana özgü olan 16 titreşim pod’u ile müziği dokusal bir boyuta taşıyor, hissedilmesini sağlıyor.

Yalnız Sound Shirt’in kullanılabilmesi için öncesinde müziğin bu akıllı t-shirt’e tanımlanmış olması gerekiyor. Şöyle ki: Müziğin çalınacağı alana mikrofonlar yerleştiriliyor ve t-shirt’ün bilgisayar sisteminden seçilen müzik çalınarak, Sound Shirt’ün üzerindeki küçük akıllı motorlar tarafından titreşerek kayıt yapıyorlar.

Bu proje Junge Symphoniker Hamburg Orkestrası ile İngiliz teknoloji devi CuteCircuit tarafından 6 ay süren bir çalışma sonrasında tasarlanmış. Şimdilik sadece Junge Symphoniker Hamburg Orkestrası’nın konserlerinde kullanılıyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı